Tämänhetkinen setuppi parvekkeella, jalustan kolmijalka on alimmassa asennossaan jatkotolppa päällä, jotta kaukoputken saisi mahdollisimman lähelle parvekkeen etureunaa näkökentän maksimoimiseksi. Kohteet parhaimmillaan näkyvissä noin 2h, näkökenttä lännestä pohjoiseen, Pohjantähti ei aivan näy suuntausta auttamaan, lattiassa on itä-länsi suuntainen teippaus kolmijalan takajalkojen karkeasuuntausta helpottamassa.
ParvekesetuppiAlhaalta kohti kameraa siis HEQ5, FTDI-pohjainen eqdir-palikka, virranjakoboksi, Seletek Armadillo focus kontrolleri, C8, Teleskop-Servicen pyöritettävä Crayfordfocuser, johon sorvattu moottoriadapteri, Celestronin 0.63 reducer-corrector, Atik EFW2 pyörä, jossa 9 Baaderin 1.25" suodinta, SXVR-H18. Etupäässä vastapainona QHY5 ja painava Leican fl=280mm projektorilinssi kahdella Canon Y-ring pannalla kiskossa. Flickrissä tägättynä tärkeimpien palikoiden sijainti. USB-hubissa kiinni em lisäksi GPS-mokkula ja langattoman joypadin vastaanotin.
Softapuolella läppärissä Nebulosity2, CdC, EQMod, Bahtinov grabber, Seletek focus-ajuri ja softa, Astrometry.net plate-solver (muistikortilla 30 gigaa tähtitietokantaa), AstroTortilla solver-helpperi, ja PHD. Vaikka tuo AstroTortilla on vielä kesken ja epävakaa, on sen takia kuitenkin jo jäänyt Telrad pois kalustosta tarpeettomana kuvauskäytössä, jalustan synkronointi ja kohteen keskitys on helpompaa nappia painamalla kuin etsimen läpi pakkasessa tihrustaen.
Koko kalusto mahtuu kulkemaan kätevästi pienillä nokkakärryillä takakontissa
Mobiilisetuppi ja kolmijalka ja vastapainot retkipatjalla pehmustetussa lasten suksipussissa ja selässä reppu jossa etäkäyttöläppäri, ruokaa, juomaa, espressokone ja lämmintä vaatetta.
-Antti