No niin, pitkämielisyys alkaa olla koetuksella. Eilen ei sitten saapunut vastausta, ystävällisestä muistutuksesta huolimatta. Katsotaan vielä nyt kun päivä alkaa Missourissa kajastamaan.
Mutta meditoidaanpa asiakaspalvelun ydinkysymyksiä hetkinen nyt tässä odotellessa.
On selvä, että tuotantoprosesseissa tapahtuu poikkeamia, toisille nähtävästi useammin kuin toisille, mutta silti. Sitten jossain vaiheessa vialliset kappaleet lähtevät asiakkaille, jotka eivät kaikki ole tyytyväisiä tuotteen laatuun ja kiittämättöminä aloittavat napinan. Tässä vaiheessa yrityksellä on kärjistettynä kaksi vaihtoehtoa:
A) Hoitaa tilanne kuntoon ja vahvistaa asiakassuhdetta. Se maksaa hieman, mutta asiakas saattaa jopa julkisesti suositella yrityksen palveluita toisille.
Tai B) vähätellä ongelmaa ja jättää asiakas oman onnensa nojaan. Tämä on tietysti lyhyellä jaksolla tarkasteltuna helppoa ja kustannustehokasta, mutta sisältää riskin. Entäpä jos pettynyt asiakas ei vuoden viimeisinä viikkoina yritäkään epätoivoisesti toteuttaa vuoden alussa antamaansa lupausta olla parempi ihminen, vaan spämmää jokaisen foorumin täyteen näkemystään yrityksen laatuongelmista ja luokattomasta asiakaspalvelusta kuvien kera!? Riski on kovin suuri, että todellisuus vääristyy myös tässä tapauksessa, mutta kumpi mahtaakaan olla yrityksen kannalta suotuisampaa?
Summa summarum: Yrittäjän elämä on vaikeaa kun tieto liikkuu nykypäivänä niin nopeasti.. Eikun, älä tee uuden vuoden lupauksia!