Pilvilinna

Aloittaja VP, 31.03.2019, 21:58:57

« edellinen - seuraava »

Erik Pirtala

Lainaus käyttäjältä: Harmaa Vaeltaja - 23.08.2026, 19:16:33Ei sillä mitään kalibrointiongelmia ole, muistaa vain että flatit pitää ottaa 5 sek tai pidemmällä valotusajalla ja Biaseja ei tarvita vaan Dark Flatit. Itselläni kaksi noita laitteita, väri- ja mv-versiot.

Jeps, kalibrointiprosessi on onneksi samanlainen kuin edellisessä kamerassa. Vaikka vähän teettääkin työtä, samoilla master kalibrointiruuduilla pärjää aika pitkään. Tosi kiva fiilis on siitä, että on juuri kalustooni sopiva herkkä kamera hallussa. Tuon löytyminen käytettynä järkihintaan mahdollisti paluun harrastuksen pariin

Noihin Flat valotusaikoihin liittyen joudun ehkä keksimään vielä jotain. Vaikka paneelini on niin himmeä, että 3nm kapeakaistassa Flat  -valotusajat on luokkaa 20sek, luminanssissa noin sekunti on sopiva. Jonkinlaista himmennintä tuo vaatinee vielä. Tietääkseni flat valotusajoilla ei ole mitään ylärajaa kunhan niitä on tarpeeksi ja on täsmäävät flatdarkit?
TS ONTC 8" f/4 Newton
ASI 294MM-Pro
Antlia LRGB, Chroma 3nm O-III, 5nm Ha  S-II
ig: @erikpirtala_astro

Harmaa Vaeltaja

Lainaus käyttäjältä: Erik Pirtala - 26.08.2026, 09:44:13Jeps, kalibrointiprosessi on onneksi samanlainen kuin edellisessä kamerassa. Vaikka vähän teettääkin työtä, samoilla master kalibrointiruuduilla pärjää aika pitkään. Tosi kiva fiilis on siitä, että on juuri kalustooni sopiva herkkä kamera hallussa. Tuon löytyminen käytettynä järkihintaan mahdollisti paluun harrastuksen pariin

Noihin Flat valotusaikoihin liittyen joudun ehkä keksimään vielä jotain. Vaikka paneelini on niin himmeä, että 3nm kapeakaistassa Flat  -valotusajat on luokkaa 20sek, luminanssissa noin sekunti on sopiva. Jonkinlaista himmennintä tuo vaatinee vielä. Tietääkseni flat valotusajoilla ei ole mitään ylärajaa kunhan niitä on tarpeeksi ja on täsmäävät flatdarkit?

Ylärajaa ei tietääkseni ole ja omat kapeakaista flatit ovat pisimmillään yli puoliminuuttia. Jotta sain tavallisen flattipaneelin riittävän himmeäksi kirkkaille suotimille, laitoin paneelin päälle ND-kalvoa. Sitä saa valokuvaustarvikeliikkeistä. Se ei muuta paneelin valon värijakaumaa kuten muut materiaalit yleensä tekevät, ainoastaan himmentää valon määrää.

Tommi L

Suosittelen tuota kameratyyppiä tosissaan käyttämään bin2-moodilla, koska erikoisuutena kamerassa on hardware binnaus CMOS-kameroille tyypillisen softabinnauksen sijaan. Laskee merkittävästi lukukohinaa.

Vaikka käytänkin bin2-moodilla, niin siitä huolimatta pinoan drizzlellä ja tuplaskaalauksella. Päästään siis samaan pikselitarkuuteen kuin bin1-moodilla, mutta kohinatehokkaammin. Tulokset myös hyvin lähellä sitä, mitä olisi bin1-moodia käytettäessä. Tuolloin saadaan F/4 optiikalla ulosmitattua kaikki optinen suorituskyky. Suosittelen!
Celestron EdgeHD 800, RASA 8, SW Esprit 100ED, Askar FRA400
iOptron CEM70, CEM70G, CEM26, Celestron AVX
ZWO ASI294MM, 183MM, 462MC, 174MM, 120MM

Harmaa Vaeltaja

Lainaus käyttäjältä: Tommi L - 27.08.2026, 22:02:43Suosittelen tuota kameratyyppiä tosissaan käyttämään bin2-moodilla, koska erikoisuutena kamerassa on hardware binnaus CMOS-kameroille tyypillisen softabinnauksen sijaan. Laskee merkittävästi lukukohinaa.

Vaikka käytänkin bin2-moodilla, niin siitä huolimatta pinoan drizzlellä ja tuplaskaalauksella. Päästään siis samaan pikselitarkuuteen kuin bin1-moodilla, mutta kohinatehokkaammin. Tulokset myös hyvin lähellä sitä, mitä olisi bin1-moodia käytettäessä. Tuolloin saadaan F/4 optiikalla ulosmitattua kaikki optinen suorituskyky. Suosittelen!

Nyt hieman digikuvausta tuntevana minua pistää ihmetyttämään että miten tuolla olisi mahdollista saavuttaa paras optinen suorituskyky.

Jos bindaat eli yhdistät jo kamerassa pikseleitä yhteen, tietomäärä pienenee, ei suurene. Ja sitä tietoa ei voi taikoa enää takaisin myöhemmissä käsittelyvaiheissa vaikka miten skaalaisi tai tekisi mitä tahansa vaikka keinoälyllä. Optiikan suorituskyvyllä ja pikselin koolla on relaatio saadun kuvan kokonaislaatuun eli tietynlainen optiikka toimii parhaiten tietyn kokoisten pikselien kanssa, mutta jos oikein ymmärsin, et oikeastaan puhunut siitä. Tämä relaatio on kunkin tarkistettavissa erinäisillä netistäkin löytyvillä laskureilla. Ja ainakin niiden mukaan omat putkeni/kamerani ovat juuri optimiyhdistemä ihan bindaamattomalla natiiviresoluutiolla keskimääräisissä ilmakehäolosuhteissa. Toki joissakin ääriolosuhteissa voi saada bindaamalla parempaa kuin ilman, mutta silloin käsittääkseni on kyse nimenomaan seeingistä ja läpinäkyvyydestä, ei siitä että aina kannattaisi bindata. Olenko ihan hakoteillä asian suhteen? (toki sekin on täysin mahdollista :smiley: )

JVO

Varmaan sitä haettin että binnatessa tulee neljän pikselin ryppäälle lukukohina vain kertaalleen, vrt. binnaamattoman nelinkertainen lukukohina.

Harmaa Vaeltaja

Lainaus käyttäjältä: JVO - eilen kello 10:52:56Varmaan sitä haettin että binnatessa tulee neljän pikselin ryppäälle lukukohina vain kertaalleen, vrt. binnaamattoman nelinkertainen lukukohina.

Lukukohina ei käsittääkseni ole varsinaisesti ongelma, sitä saa prosessoitua pois muutenkin, mutta uusia yksityiskohtia menetettyjen tilalle ei oikeasti saa mitenkään.

Erik Pirtala

Lainaus käyttäjältä: Harmaa Vaeltaja - eilen kello 10:59:52Lukukohina ei käsittääkseni ole varsinaisesti ongelma, sitä saa prosessoitua pois muutenkin, mutta uusia yksityiskohtia menetettyjen tilalle ei oikeasti saa mitenkään.
Lukukohinaa ei saa prosessoitua pois. Jos signaalitaso ei ylitä lukukohinaa sitä signaalia ei ole mahdollista saada esiin. Käytännössä lukukohina ei yleensä ole ongelma nykyaikaisilla kameroilla.

Poikkeuksia kuitenkin on. Eräs näistä on pimeä taivas ja kapeakaistasuotimet. Osavalotuksessa on toivottavaa että taustataivaan signaali ylittää tämän lukukohinan, mielellään reilusti. Laskennallisesti meidän bortle 3 ja minun kapeat kapeakaistat vaatisi tähän ihan minimissään 6-10min osavalotuksia. Olen myös törmännyt tähän ongelmaan miettiessäni RGB valotusten asetuksia ja pituuksia. Haluan kuvata nollagainilla, jotta dynaaminen alue olisi mahdollisimman suuri. Nollagainilla kuitenkin preferoimani 2min osavalotus on rajoilla mainitun lukukohinakynnyksen suhteen R kanavassa kuuttomalla taivaalla. Voi olla että päädyn pidentämään värikanava osavaloja 3 minuuttiin.

Toinen bin2 etu tässä kamerassa on tosiaan myös tuo full well. Maksimiarvo bin1 on 14k ja bin2 66k. 14 -bittisyys bin2 on myös kiva juttu
TS ONTC 8" f/4 Newton
ASI 294MM-Pro
Antlia LRGB, Chroma 3nm O-III, 5nm Ha  S-II
ig: @erikpirtala_astro

Harmaa Vaeltaja

Niin, ainakin minulla ne 600 sek valotukset ovat ihan normaalia kapeakaistoilla.