Timo-Pekka, eikös tuossa ole kuitenkin ongelmana vielä se että bajonettisovite itsessään on tuon 10mm, ja kamera tarkentui ilman sitä niukin naukin. En tiedä kuinka matalia tarkennuslaitteita löytyy, mutta tuosta pitäisi nyt saada pois sen verran että saa pitää bajonetin, t-kappaleen, sekä tarkentimen säätöosan.
Inhottavia pikkuseikkoja jotka kiusaavat ihan turhaan. Matalampi tarkennin, ja jatkopala sitten web-kameralle. Eiköhän elämä sitten hymyile. Olisikohan Teknofokuksen Hannulla jotain tarjolla, mahdollisesti vielä hienosäätöisempi tarkennin samantien?
Tsemppiä, hyvältähän tuo siinä mielessä näyttää ettei puhuta kymmenistä milleistä. Minulla on 1,5mm matala sovitin, mutta sekin on harmi kyllä M42:lle. Siitä lähtisi muuten heti 8,5 milliä pois. Olisikohan tuota KOOD-sovitinta T-kappaleelle sopivalla kierteellä...? Riittäisiköhän se sitten?
Kari