Lauantaina ryhdyin sanoista tekoihin ja tein jalustalle leveyspiirisäädön korjausleikkauksen. Koko hommaan meni nelisen tuntia, johon luetaan myös kemiallisen metallin ja hiekkapaperin hakeminen naapurikylästä, koska paikallinen rautakauppias olikin aloittanut lauantain vieton oletettua aikaisemmin.
Koska jalusta oli kiinni tolpan nokassa niin irrotin yläosan in situ. Periaatteessa tällainen remontti sujuu yhdeltä mieheltä/naiselta, mutta koska jalustan alaosa oli tolpassa kiinni, jouduin kokoamisvaiheessa nöyrtymään ja pyytämään rouva Astronautiskelijan apua. Kitkalevyä en vaan saanut menemään oikeaan paikkaansa ilman kolmatta kättä.
Ohessa kuva optimaaliseen muotoon taotusta ja sahatusta kulmaraudasta onnistuneen koekiinnityksen jälkeen. Tämän jälkeen pala irti, hiekkapaperilla tarpeeton maali pois ja kulmaraudan puhdistus. Sitten pakkelia alle, kulmarauta kiinni, pakkelia päälle ja lopuksi vielä pakkeliklöntin silotus täydelliseen aerodynaamiseen muotoon. Kirsikkana kakun päälle hioin vielä molempien säätöruuvien kärjet lievästi kuperiksi.
