Valosaaste, vaikuttaminen ja tutkiminen

Aloittaja Pentti Karvinen, 23.07.2006, 17:05:09

« edellinen - seuraava »

VP

Lainaus käyttäjältä: einari - 14.04.2022, 09:43:41
Löysin sen mitä muistelin:
https://yle.fi/uutiset/3-11527752

Tänä vuonna pitäisi tuon mukaan olla perustettu.

Vähän kyllä pienelle alueelle kuulostaa, kuitenkin suurin ongelma on kaupungit joiden loiste näkyy todella kauas. Jalo ajatus tosin!
Lajin helppous viehättää.

einari

___
Tapio

Mare Nectaris

Timo Keski-Petäjä


SW Evostar 120 ED APO*TAL 250K*C8-N*SW 150 Pro*TAL 1 (Mizar)*Celestron Ultima 80*EQ6 Pro Eqmod + TS dual mount*CG-5 GOTO*TV: Nagler Type 4 17 mm, Panoptic 24 mm*Baader Hyperion Clickstop-Zoom 8-24*17 mm UWA-70*TV BIG 2x Barlow*Celestron 2x Barlow Ultima SV Series*TAL 3x Barlow*TS 5 x APO Barlow*TS CCD lunar camera

JoRy

Eilen 12.7.2023 EU:n parlamentti hyväksyi luonnon ennallistamisasetuksen / Nature Restoration Law.

Siinä on myös erikseen meitä tähtiharrastajia ilahduttavia kappaleita valosaasteesta kohdissa (44a) ja (30):

(44a) With artificial light increasing, light pollution has become a pertinent issue. Its sources
include building exterior and interior lighting, advertising, commercial properties, offices,
factories, streetlights and illuminated sporting venues. Light pollution is a driver of insect
declines. Many insects are drawn to light, but artificial lights can create a fatal attraction.
Declining insect populations negatively impact all species that rely on insects for food or
pollination. Some predators exploit this attraction to their advantage, affecting food webs in
unanticipated ways. [Am. 2]

(30) Stop, reduce or remediate pollution from pharmaceuticals, hazardous chemicals,
urban and industrial wastewater, and other waste including litter and plastics as well
as light in all ecosystems.


Tästä linkistä löytyy tämä EU:n dokumentti, ja myös pdf-muodossa:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2023-0277_EN.html
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2023-0277_EN.pdf

Terveisin,
Jorma

T. Öhman

Hesarin juttu uudesta merten valosaastetta käsittelevästä tutkimuksesta:
https://www.hs.fi/tiede/art-2000009993143.html

Teemu

JiiHoo

YLE - Suomessa kaupungit leditetään ja valosaaste leviää joka kolkkaan – tutkija: "Myös pimeys ansaitsee tulla säilytetyksi"

https://yle.fi/a/74-20066775


Mito

Suomalainen Greenled Oy on tuonut markkinoille valkoisiin LED_valoihin edullisen lisäosan, joka muuntaa kvanttimekaanisesti sinisen valon oranssiksi ja parantaa samalla havaittavaa valotehoa. Sinisen valon haitta luonnolle ja tähtitaivaalle vähenee.

samwdpckr

Lainaus käyttäjältä: Mito - 18.06.2026, 10:32:06Suomalainen Greenled Oy on tuonut markkinoille valkoisiin LED_valoihin edullisen lisäosan, joka muuntaa kvanttimekaanisesti sinisen valon oranssiksi ja parantaa samalla havaittavaa valotehoa. Sinisen valon haitta luonnolle ja tähtitaivaalle vähenee.

Tuo valon värin muuttaminen joko sitä suodattamalla tai fluoresenssilla ei ole mitenkään mahdollista ilman, että lampun hyötysuhde huononee. Näin ympyrä sulkeutuu ja ledistä on jälleen saatu hyötysuhteeltaan paljon natikkaa huonompi.

Ja kaiken lisäksi se LED-valo on muutenkin huonompi. PWM-vilkutus tekee valosta monelle häiritsevää ja aiheuttaa turhaa radiosaastettakin, jota 50 hertsin kaasupurkauslampusta ei tule. Puhumattakaan muista LED-valon virtalähteen monimutkaisuudesta aiheutuvista ongelmista.

Mito

Lampun värin muuttaminen suodattamalla tietenkin huonontaa hyötysuhdetta kun fotonit eivät läpäise suodatinta. Fluoresenssiin perustuva värin muutos ei ole niin yksinkertainen. Siinä korkeampienergiset violetit ja siniset fotonit absoboituvat ja sitten emittoituvat fluoresenssisäteilynä pitemmillä aallonpituuksilla. Tämähän ei ole täydellistä vaan valaisimen hyötysuhde pienenee.

Silmän fysiologia tuo mukaan uuden ulottuvuuden. Silmän herkkyys on parhaimmillaan keltaiselle ja vihreälle valolle ja heikompi siniselle. Jos siniset fotonit muuttuvat keltaisiksi, lamppu näyttää kirkkaammalta vaikka siitä tuleekin vähemmin fotoneita kuin natiivista lampusta. Tämä vaikuttaa lupaavalta LED:ien haittojen vähentämisen kannalta.

Mainitusta kaupallisesta tuotteesta olen Tekniikka & Talouden uutisen varassa eikä minulla olew muuta havaintoa asiasta.


Harmaa Vaeltaja

Kaasupurkauslamppu oli helpompi valosaasteen suodattamisen kannalta kun sen valo oli vain muutamalla kapealla kaistalla. Suodattamalla ne pois, jäi kaikki muu kaista jäljelle. Nyt ledien ollessa liki jatkuvaspektrisiä ei tällainen suodatus onnistu enää, eli valosaaste leviää koko spektrille.