Taivaalla lentävät tulipallot säteilevät radioaaltoja

Maapallon ilmakehässä lentävät tulipallot ionisoivat ympäröivää ilmaa. Kun tällöin muodostuva plasma jäähtyy, se alkaa tuottaa radioaaltoja.

Teoria tulipallojen synnyttämistä radioaalloista kehitettiin jo vuonna 1958. Asia pystyttiin kuitenkin todistamaan vasta aivan hiljattain, kun yhdysvaltalaiset tutkijat löysivät havainnoistaan kymmenen outoa radiopurkausta.

Purkaukset näyttivät enemmänkin tahroilta taivaalla kuin tähtimäisiltä avaruuden kohteilta. Niiden muoto muistutti taivaalla lentävää tulipalloa, joten tutkijat vertasivat tuloksiaan Nasan kartoitusteleskooppien havaintoihin. Jokainen radiopurkaus oli oikeassa suunnassa ja tapahtui juuri oikeaan aikaan tunnettujen tulipallojen kanssa.

"Tämä on ensimmäinen uskottava havainto [tulipallojen ja radioaaltojen yhteydestä], sillä se perustuu kuviin", toteaa Peter Jenniskens SETI-instituutista. "Tämä on uusi tapa etsiä meteoreita."

Tutkijat eivät vielä tiedä, miksi tulipallot tuottavat juuri tiettyjä matalataajuuksisia aaltoja. Mysteerin selvittäminen voi auttaa ymmärtämään myös muita ilmakehän plasmailmiöitä, kuten pallosalamoita.

Aiheesta lisää New Scientist (englanniksi)