Pekka Rautajoki on valittu Ursan toiminnanjohtajaksi

”On huikeaa, miten paljon ihmiskunta on saanut selville maailmankaikkeudesta”, Rautajoki sanoo. ”Ja toisaalta tieteellä on edelleen paljon mysteereitä selvitettävänä.”

Tähtitieteellinen yhdistys Ursa ry:n hallitus on valinnut Pekka Rautajoen Ursan toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa toimessa 15. maaliskuuta. Koulutukseltaan Rautajoki on diplomi-insinööri ja tähtitieteen maisteri.  

”Luotamme, että Pekka ylläpitää Ursan laadukasta asiantuntijuutta ja vie yhdistyksen myös uusien ulottuvuuksien äärelle”, kertoo Ursan puheenjohtaja, tutkimusprofessori Hannakaisa Lindqvist

Ursan pitkäaikainen toimitusjohtaja Markku Sarimaa jää osittain eläkkeelle, mutta jatkaa Ursassa kirjojen kustantajana. 

Pekka Rautajoki on ollut mukana Tampereen Ursan johdossa uudistamassa yhdistyksen toimintaa tuloksellisesti. Tampereen Ursa onkin kasvanut lyhyessä ajassa pohjoismaiden suurimmaksi paikalliseksi tähtiyhdistykseksi. 

”Ihmiset ovat kiinnostuneita avaruusasioista ja lopulta kynnys siirtyä alkuinnostuksesta tähtiharrastajaksi on aika pieni”, hän sanoo. 

Rautajoki siirtyy Ursan palvelukseen strategian, liiketalouden, analytiikan ja markkinoinnin tehtävistä OnniBus.comista. 

”Pitkän yritysmaailman työuran jälkeen otan innolla vastaan mahdollisuuden päästä kehittämään tähtiharrastusta sen monissa muodoissaan laajemmin koko maan tasolla.” 

Uusi toiminnanjohtaja kokee erittäin merkitykselliseksi edistää Ursan roolia yleistajuisen tutkimustiedon tarjoajana ja tieteeseen pohjautuvan maailmankuvan puolustajana Suomessa.

”Joissain yhteyksissä tieteeseen suhtaudutaan vihamielisesti ja tieteen tuloksia väheksytään", Rautajoki toteaa. ”Se että pystyy innostavasti ja ymmärrettävästi kertomaan ihmisille tähtitieteestä ja muistakin luonnontieteistä on oleellisen tärkeää.”

(Vuonna 2015 Tähdet ja avaruudessa no 5 oli henkilöjuttu Pekka Rautajoesta.)  

Ursan tiedote