Pimeän aineen ominaisuudet saattavat muuttua ajan myötä

Xingang Chen ja Abraham Loeb ovat ehdottaneet kiinnostavaa selitystä maailmankaikkeuden laajenemisnopeuden ristiriitaisuuksille. Tutkijakaksikon mukaan syy voisi piillä pimeässä aineessa. 

Yleisesti hyväksytyssä kosmologisessa mallissa on ongelma. Maailmankaikkeuden tiedetään laajenevan, mutta eri menetelmillä saadut tulokset laajenemisnopeudesta näyttävät olevan ristiriidassa keskenään.

Jos arvoja ei saada täsmäämään, jonkin nykyfysiikan perusoletuksista täytyy olla pielessä. Viime vuosina paljon suosiota on kerännyt ehdotus, että pimeä energia muuttuisi ajan myötä.

Harvard-Smithsonianin astrofysiikan keskuksessa työskentelevät Xingang Chen ja Abraham Loeb ovat eri mieltä. Tuoreessa tutkimusjulkaisussaan he argumentoivat, että pimeän energian sijaan pimeän aineen ominaisuudet voisivat muuttua ajan myötä.

Oletus ei ole mitenkään mahdoton, sillä pimeän aineen ominaisuuksia ei tunneta kovinkaan hyvin. Lisäksi tiedetään, että neutriinot kokevat ehdotetun kaltaista oskillaatiota.

Kaksikon mukaan paras tulos saadaan, jos kylmästä pimeästä aineesta noin 15 prosenttia on oskilloivaa ja loput 85 prosenttia perinteisempää pimeää ainetta.

Nyt julkaistussa tutkimuksessa esitetään vasta niin sanottu lelumalli, jonka avulla ainoastaan esitellään uutta ideaa. Malli ei siis ole pitkälle kehitetty tai tarkkaan tutkittu, vaan kyseessä on ennemminkin keskustelunavaus.

Aiheesta julkaistu tutkimus (englanniksi)