Animaatiofilmi esittelee ehdotuksia megarakennelmiksi - "Tulevaisuus on meidän rakennettavissamme"
Avaruushissi, mantereen kokoiset aurinkovarjot ja asutettavat kiertoratarenkaat saattavat kaukaisessa tulevaisuudessa toteutua. Niitä visualisoidaan Youtubeen julkaistussa spekuloivassa videossa.
Engineering Earth - animaatioelokuva ilmestyi kuluneella viikolla vapaasti katsottavaksi. Se esittelee tulevaisuuden kehittyneen sivilisaation tapoja taistella ilmastonmuutosta vastaan sekä avaruusasumuksia. Tuotannon takana on Melodysheep-nimimerkkiä käyttävä John D. Boswell, joka on tullut tunnetuksi esimerkiksi tiedeaiheiden esittelystä musiikkivideoiden muodossa.
“Filmi tutkii hurjimpia, kunnianhimoisimpia ja vaarallisimpia ideoita Maan ja ihmiskunnan selviytymiseksi suojelemalla planeettamme kerroksia litosfääristä stratosfääriin”, sanoo Boswell.
“Monet näistä ideoista eivät varmaankaan toteudu, mutta niistä haaveilemalla voimme avata mielemme ihmisen tahdonvoiman ja älyn täydelle potentiaalille. Tulevaisuus on meidän rakennettavissamme."
Animaatiot ovat pääosin Boswellin itsensä tekemiä, mutta mukana on osioita myös ruotsalaiselta Eric Wernquistilta, Nasalta, ESAlta ja muilta avaruustoimijoilta.
Tätä aihealuetta on käsitelty Tähdet ja avaruus -lehdessä esimerkiksi ilmastonmuokkauksen (4/2017), megarakennelmien (5/2017), aurinkovoimaloiden (1(2024) ja Eric Wernquistin (4/2024) osalta.
Englneering Earth -animaatioelokuva (englanniksi)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi