Seitsemän vuoden matka - Dawn-luotain saavuttaa vihdoin kääpiöplaneetan
Ceres-kääpiöplaneetalle matkaava Dawn-alus on aloittanut lähestymisvaiheen.
"Ceres on lähes täysi mysteeri meille", toteaa tutkimusta johtava Christopher Russell Kalifornian yliopistosta. "Ainoa mitä voimme varmuudella ennustaa, on että tulemme yllättymään."
Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun ihmiskunnan rakentama luotain saapuu tutkimaan Ceres-kääpiöplaneettaa. Luotain on tällä hetkellä noin 600 000 kilometrin päässä kohteestaan ja lähestyy sitä 725 kilometrin tuntinopeudella. Alus saavuttaa Cereksen maaliskuun 6. päivänä
Vuonna 2007 laukaistu Dawn kävi tätä ennen 14 kuukauden ajan tutkimassa Vesta-asteroidia vuosina 2011-2012. Jos Cereksen kiertoradalle asettuminen onnistuu, Dawn-aluksesta tulee ensimmäinen luotain, joka on kiertänyt kahta aurinkokunnan kohdetta (aiheesta lisää Tähdet ja avaruus -lehdessä 2 tai 3/2015).
Aiheesta lisää Nasa (englanniksi)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi
