Merkuriuksen magneettikentän heikkouden syy selkenee
Merkuriuksen magneettikentän heikkoudelle on löydetty selitys. Saksalaistutkijoiden mukaan keskeinen aiheuttaja on vahva aurinkotuuli, jonka vuorovaikutus magneettikentän kanssa hillitsee planeetan sisäistä dynamo-ilmiötä.
Science-lehdessä julkaistu tutkimus perustuu tietokonesimulaatioihin.
"Dynamo-ilmiön simulaatiot ovat ainoa tapa, jolla pystymme tutkimaan rautaytimen vaikutusta magneettikentän rakenteeseen", selittää Johannes Wicht Max Planck -instituutista. "Vuorovaikutus aurinkotuulen kanssa estää dynamon vaikutuksen lähes kokonaan."
Merkurius on ainoa aurinkokuntamme kiviplaneetta, jolla on Maan tavoin laaja magneettikenttä. Normaalien mallien mukaan sen kookkaan rautaytimen pitäisi luoda Maan tavoin vahva magneettikenttä. Käytännössä Merkuriuksen magneettikentän voimakkuus on vain sadasviideskymmenesosa Maan magneettikentästä.
Hypoteesi voi saada vahvistusta Nasan Messenger-luotaimelta, joka asettui Merkuriuksen kiertoradalle 24. maaliskuuta 2011. ESA ja Japani valmistelevat parhaillaan tieteellisesti monipuolisempaa BepiColombo-luotainta, joka on tarkoitus laukaista matkaan 2014.
Aiheesta lisää Max-Planck-instituutti (englanniksi)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi
