Marsin geologinen aktiivisuus saattoi olla luultua monipuolisempaa
Marsin tulivuoritoiminta oli erilaista kuin maapallolla, koska planeetan kuori ei koskaan haljennut mannerlaatoiksi. Uuden tutkimuksen mukaan planeetan magmavirtaukset saattoivat silti esiintyä laajoilla alueilla.
Noin 24 kilometrin syvyydestä Marsin sisuksista löytyi rajakerros, jota korkeammalla on runsaasti piitä sisältävää kiveä. Sen alla piitä on vähän, mutta rautaa ja magnesiumia runsaasti.
“Löytömme viittaa Marsin pystyneen ylläpitämään massiivisia ja pitkäkestoisia magmajärjestelmiä, jotka pystyivät kehittymään ja muokkaamaan sulaa kiviainesta koko kuorikerroksen alueella”, kuvailee tutkimusta johtanut Tobermory Mackay Oxfordin ja Bristolin yliopistoista.
Tutkijat uskovat, että löydetty rajapinta syntyi, kun kiviaines virtasi pinnanalaiselle alueelle ja muodosti sinne sulan taskun. Vähitellen tiheämmät ainekset erottuivat syvemmälle ja kevyemmät lähemmäksi pintaa.
Tulokset pohjautuvat Nasan InSight-laskeutujan mittauksiin seismisten aaltojen etenemisestä Marsin sisuksissa.
Löydetty rajapinta voi ulottua sivusuunnassa satoja tai jopa tuhansia kilometrejä Marsin pohjoisella pallonpuoliskolla. Aiemmin vastaavaa ei ole tunnettu muualta kuin maapallolta.
“Koska tällaisten järjestelmien tiedetään luovan suuria metalliesiintymiä, Marsissa saattaa olla selvästi enemmän arvomineraaleja lähellä pintaa kuin aiemmin on arvioitu. Tämä nostaa potentiaalia tulevaisuuden kaivostoiminnalle”, Mackay arvioi.
Aiheesta lisää Oxfordin yliopisto (englanniksi)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi
