Ruotsalaiset tutkijat etsivät merkkejä vieraiden sivilisaatioiden teknologiasta

Tähtitieteilijät tarkastelivat kahta himmeää tähteä, joista havaittiin tulevan poikkeuksellisen paljon infrapunasäteilyä. Ominaisuuksiensa puolesta ne olisivat voineet olleet Dysonin kehien ympäröimiä.

Uppsalan yliopiston vetämä tutkimusryhmä käytti Webb-avaruusteleskooppia etsiäkseen niin sanottuja Dysonin kehiä. Ne ovat tähtiä ympäröiviä megarakennelmia, joita meitä huomattavasti edistyneemmät sivilisaatiot voisivat rakentaa energiantuotantoa varten. 

Dysonin kehä vähentäisi tähdestä tulevaa näkyvän valon määrää. Toisaalta kehä itse luultavasti säteilisi paljon hukkalämpöä ja olisi siten havaittavissa ylimääräisenä infrapunasäteilynä. 

Tähtitieteilijät tutkivat kahta himmeää tähteä, joiden suunnalta Wise-teleskooppi havaitsi tulevan tavallista enemmän infrapunasäteilyä. Ominaisuuksiensa puolesta ne siis sopisivat hyvin Dysonin kehien profiiliin, ja siksi niitä haluttiin kuvata tarkemmin Webb-teleskoopilla.

"Havaitsimme, että ylimääräinen infrapunavalo ei tule Dysonin megarakennelmista tai mistään muustakaan säteilylähteestä tähden läheltä, vaan taustalla olevista galakseista", tutkijat kirjoittavat tiedeartikkelissaan.

Heidän mukaansa Wise-teleskooppi antaa vain karkean kuvan. Siksi taustagalaksin ja meitä lähempänä olevan kääpiötähden valo sekoittuivat. Webbin avulla kohteet pystyttiin erottamaan.

Tulos on hyvä esimerkki siitä, miten haastavaa Dysonin kehien etsiminen on nykykalustolla. Ongelman uskotaan ratkeavan vasta ensi vuosikymmenellä, kun uudet ja tarkemmat infrapunateleskoopit saadaan käyttöön.

Aiheesta julkaistu tutkimus (englanniksi)