Uskokaa jo, pilvet on kehittäneet tietoisuuden ja vainoavat tähtiharrastajapoloisia

Jo kauan sitten olen pistänyt merkille sen, että aamusta puoleenpäivään on usein aika vähän pilviä, mutta puoliltapäivin tulee sitten pilvet. Lokakuusta lähtien tosin on mennyt sitten auringon laskun jälkeen pilveen, kuin verhot vedettäisiin eteen.
Milloinkahan tehdään niin korkea rakennelma, että se ulottuu pilvien yläpuolelle? Tähtiharrastajat kilvan olisivat varaamassa paikan näköalatasannetta

Noin 11-12 välillä oli tosi nättiä pilveä sinitaivaalla, mutta nyt on jo tasaisenharmaata.
Keliin liittyy myös tuuli, täällä on ollut viikon ajan tosi hyvät tuulet, päivisin sellaista 5m/s ja puuskissa jopa 8m/s, useimmiten tääläl tuulee vähemmän ja aika harvoin on tälläisiä pitkään jatkuvia tuulisia kausia.
Aamusella oli täällä pakkasta reilu -17C, huomasi ettei talvi ole vielä ohi, kun painuin pihalle aurinkokeräintäni rakentamaan, 2 takkia piti heittää niskaan

Pian alkaa olla kovin lyhyt se pimeä, taisi jäädä suht köyhäksi tämä kausi.