Moi.
mietityttää sellainen asia, että kuinka suuri tulisi adapterin sisähalkaisijan olla järkkäreiden kanssa widefield kuvia otettaessa? Tietenkin riippuu kameran kennon koosta, joten otetaan nyt esimerkeiksi kolme kameraa eri kokoisella kennolla, vaikkapa croppikennoinen Canon EOS 450D jossa on siis APS-C kokoinen (22,2 x 14,8 mm sekä Canon EOS 1D jossa APS-H (28,1 x 18,7 mm) ja yksi 'täydenkoon' vaikka Canon EOS 5D (36,0 x 24,0 mm)
Ja oletetaan että putkena on joku linssiputki jossa tarkenninputken halkaisija on 3" - 2", kiinnitys olkoon vaikka 2" (isommissa 4"-2,5" fokkareissahan usein on myös erikokoisilla kierteillä mahdollista liittää erilaisia lisälaitteita tai 'visualbackeja').
Jos halutaan saada täysi kuvakenttä näkymään kussakin esimerkki kamerassa, eikö sillä ole merkitystä millaista adapateria käyttää (ja viittaan siis nimenomaan adapterin sisähalkaisijaan)?
eli T2 -kierre on milliluvultaan yhtä kuin M42, joten tyypillisimmillään T2 adapterin sisähalkaisija on 38-40 mm. Jos käytetään 1,25" (31,75mm) nokkaa (jonka sisähalkaisija on n. 25-28 mm), niin minun järkeni mukaan ainakaan täyden kennon kameralla (tässä tapauksessa EOS 5D) eikä välttämättä APS-H kokoisella kennollakaan ei kaikki käytettävissä oleva valo tallentuisi. Pitääkö kutinsa?
olisiko siis täydenkennon kameralla perusteltua käyttää esim. tälläistä
Canon EOS bajonetti <-> 2" erikoisadapteria jota TS kauppaa Siinä 'vapaan aukon' halkaisija on huimat 47 mm!
Ja eikö siis ole perusteltua pienemmilläkin APS-C ja APS-H kennoilla käyttää vähintään 2" nokkaa noiden kamerakohtaisten bajonetti<->T2 adaptereiden kanssa, jolloin vapaa aukko olisi vähintään se 38-40 mm minkä T2 kierre sallii (eli T2 ulkokierre kun on 42 mm, niin silloin ainevahvuudesta riippuen sisähalkaisija voi olla jotain väliltä 38-41mm, useimmiten 38-40mm välilältä, 2" sovitteessa periaatteessa jopa 41mm).
Vaikka 1,25" nokkapalan sisähalkaisija juuri ja juuri riittäisikin APS-C kennolle (esim EOS 450D) niin eikö se silti rajoita valon pääsyä kennolle, koska valo tulee kulmassa eikä suoraan, joten etäämpänä kennosta alkava 25 mm sisähalkaisijalla oleva putki rajoittaa mielestäni valon pääsyä kennolle asti ja näin ollen aiheuttaa vinjetoitumista.
Pitävätkö pohdintani paikkansa? Voisivatko viisaammat vahvistaa asian.