Sh2 luettelon kohteita.

Aloittaja J-P, 28.03.2008, 12:46:46

« edellinen - seuraava »

tuunari

Tapio,
Hieno "otos" etelästä... Onnittelut!

Ville,
On myös hyvin onnistunut, HJyvin olet saanut värit tähtiin!

-pasi

VP

Reprosessoin vanhaa dataa HDW2 -planetaarisesta sumusta. Edellinen versio on HORGB ja tähän on yhdistetty HOORGB. Kuva valittiin myös Amateur Astronomy Picture Of the Day -päivän kuvaksi 25.4.2021. https://www.aapod2.com/blog/hartl-dengl-weinberger-2

-V

Erik Pirtala

Vähemmän kuvattu Sh2-157, Lobster Claw sumu Kuplasumun kupeessa. Tämä kohde on kuvattu kokonaan viime viikon aikana, kasvavan ja liki täyden kuun aikana. Keräsin yhteensä 25 tuntia dataa tähän.

Ha: 60x600s = 10h
O-III: 34x600s = 5h 40m
S-II: 44x600s = 7h 20m
RGB: 59x120s = 1h 58m

Kohde oli dynamiikaltaan haastava käsitellä, mutta siinä mielessä mukava, että kaikkia kapeakaistakanavia oli riittävästi ja eri paikoissa, jolloin värit tuli luonnostaan ilman pakottamista. Harmikseni en saanut millään RGB tähtiä istumaan mukavasti sumuun, joten täysikokoisen kuvan katselu omalla vastuulla. :rolleyes:



Suurempi kuva ja tekniset tiedot:
https://www.astrobin.com/2s066f/

väre

Markku
----------------------
Sky-Watcher Evostar 80ED DS-Pro, Sharpstar 61EDPH III, GSO 6" RC, iOptron GEM28, Asiair Pro, Asi 120 mini, ZWO ASI 533 MC Pro, Canon 80D, EOS R

vehnae

Jep, värit on erityisesti mieleen. Loistosuoritus!

Cith

#230
edit: siirretty oikeaan ketjuun
AkiH

einari

___
Tapio

Cith

Kiitos. Värejä kaipaa.
Ai katos. Siirtelen sinne.
AkiH

einari

Pikainen vain 6.5 tunnin projekti Espanjan etäputkella. Ei sielläkään nouse yli 30 asteen korkeudelle.
Mielenkiintoinen koska muistuttaa pimeää sumua mutta on kuitenkin Sharpless-luettelossa (SH2-63).

Lisätiedot Taivaanvahdissa.

___
Tapio

Jouko_Kettunen

Sh2-188 loppukesän taivaalta. Valotusta parilta yöltä yhteensä 5h 58min. Omakotialueen pimeys ei ihan riitä sumun himmeitten osien esille kaivamiseen.

einari

#235
Hieno kohde. Näyttää erittäin hyvältä.
___
Tapio

Erik Pirtala

Tässä on joutsenen pään vieressä sijaitseva Sh2-112. Tämä projekti alkoi maalis-huhtikuun vaihteessa ja jäi kesken kauden loputtua. Nyt syksyllä sain kuvattua projektin loppuun. Tässä on hauskasti dataa kolmella eri kaukoputkella: Noin 5h vanhasta kunnon GSO 6" newtonista, 11h väliaikaisputkena toimineesta 6" UNC:sta ja viimeiset 4h uudella 8" ONTC:lla.

Hauskuus loppuikin siihen, koska data oli sen tuntimäärään nähden aika heikkoa. Suurin osa tästä on kuvattu täydellä kuulla. Pyrin jakamaan "täysikuukuorman" yleensä tasaisesti eri kapeakaistakohteille, mutta tähän sitä kertyi enemmän. Muistaakseni H-alfasta 3/4, rikistä ja rgb tähdistä kaikki on täydellä kuulla. (Ei vaan, näitä on aina hauska käsitellä ja kuvata)

Valotusta kuvassa on yhteensä 20h 40m

Ha: 48x10min=8h
O-III  24x10min=4h
S-II 40x10min=6h 40m
RGB: 3x20x2min = 2h



Loput tekniset tiedot astrobinissä:
https://www.astrobin.com/y4yr97/

väre

Sh2-115 / Sh2-116 / We 1-10 ( PK 086+05.1)
Tämä projekti jää nyt vähän kesken. Tavoitteena oli n.25 tuntia valotusta, mutta tähän mennessä sain n.18.5t. Lähinnä huonon läpinäkyvyyden vuoksi meni n. 10 tuntia kuvaa roskiin. Varsinkin tuo vasemman reunan "täplä" Weinberger 1-10 vaati näköjään todella hyvää keliä ja kuutonta yötä. Tuntuu että keli on tänä talvena ollut erityisen heikko, varmaan lauhat säät olleet syynä.
Markku
----------------------
Sky-Watcher Evostar 80ED DS-Pro, Sharpstar 61EDPH III, GSO 6" RC, iOptron GEM28, Asiair Pro, Asi 120 mini, ZWO ASI 533 MC Pro, Canon 80D, EOS R

einari

Hieno kuva minusta - dramaattinen jopa. Ja en muista tätä juuri nähneeni.
___
Tapio

väre

Kiitos Tapio. Tuossa kohteessa olisi kyllä enemmänkin hienoja rakenteita, pitää yrittää saada tuohon joskus lisää valoa. Alkaa tulla keväästä nuo puut eteen tässä mun tontilla.
Markku
----------------------
Sky-Watcher Evostar 80ED DS-Pro, Sharpstar 61EDPH III, GSO 6" RC, iOptron GEM28, Asiair Pro, Asi 120 mini, ZWO ASI 533 MC Pro, Canon 80D, EOS R