Älykaukoputkien vertailu Unistellar vs. Seestar

Aloittaja Jussi Halttunen, tänään kello 14:03:14

« edellinen - seuraava »

Jussi Halttunen

Kiitokset Petri Tikkaselle erinomaisesta kirjoituksesta Unistellar Odysseus älykaukoputkesta Tähdet ja Avaruus- lehden 1/2026 numerossa. Joitakin kysymyksiä heräsi mieleeni. Unistellar valmistaa kolmea eri mallista älykaukoputkea Equinox, EvScope sekä Odyssey. Kahdesta ensin mainitusta on tarjolla jo versio 2 ainakin Astroshop.eu verkkokaupassa. Onko näillä toiminnallisia eroja ? Equinox ja EvScope ovat apertuuriltaan 114 mm ja polttoväliltään 450 mm. Odyssey on 85 mm ja 320 mm. Unistellarien hinnat ovat 3000-5000 € mallista riippuen.

Olen itse käyttänyt erinomaisella tyytyväisyydellä Seestar S50 älykaukoputkea yli vuoden ajan. Sen hinta on 750 € Ursan verkkokaupassa. Seestarilla otetut kuvat on helppo siirtää TIFF-muodossa jatkokäsittelyyn Pixinsightiin. Lisäksi laite toimii erinomaisesti EQ-moodissa, jolloin osavalotusten hylkäys-% jää varsin pieneksi kirkkaalla säällä.

Ilmeisesti Unistellarin ottamia kuvia ei voi yhtä joustavasti ja helposti siirtää jatkokäsittelyyn ? Laite toimii myös alt-AZ moodissa ja kiinnostaisi tietää miten paljon osavalotuksista jää pinoamatta.

Unistellarin lisäksi markkinoilla on saatavilla Celestronin Original RASA, joka on 6" apertuurilla toimiva f2 älykaukoputki. Polttoväli 335 mm. Hinta on astroshop.eu verkkokaupassa vähän alle 5000 €.

Näillä näkymin Seestar S50 on mielestäni hinta/laatusuhteen osalta ylivertainen noihin kalliimpiin laitteisiin verrattuna.

Voisiko joku asioita paremmin tunteva tai Unistellaria käyttänyt kommentoida ?
SkyWatcher Esprit 120ED, 100ED, 80ED, Skywatcher Equinox 80ED
Celestron Edge HD 8, Sharpstar 61EDPHII, Seestar S50
Skywatcher Quattro 254
SW NEQ6, SW AZ-EQ6, Ioptron GEM45, Ioptron AZ Pro, ZWO AM5
ZWO ASI294MC Pro, ZWO ASI178MC Cool