Kysymys diagonaali kalansilmästä:
AF Fisheye Nikkor 10.5mm 1:2.8 G ED (serial 337139)
Tämä minulla oli toisaalla tarjolla myyntiin. Pitänee nyt ottaa "hengähdystauko" ja selvittää mikä tuo kiiltävä kohde on. Ei tuota huomannut kunnolla, kun pimeällä käsittelin objektiivia ulkona. Se vaikuttaisi olevan syvemmällä optiikan sisällä. Ei ole mikään pintanaarmu kyseisen objektiivin etulinssissä. Vaikea sanoa miten syvällä se on, ehkä arviolta noin 5...10mm pinnan alapuolella. Tämä on ainoa kuva, minkä haulla löysin ko linssin rakenteesta (sivun puolivälissä kuva)
https://photographylife.com/lenses/nikon-af-dx-fisheye-nikkor-10-5mm-f2-8g-edVoisiko se kenties olla jonkun lasielementin reunasta irronnutta tummaa maalia, joka on heijastumien estoon käytetty linssien reunalla ? Vai onko se esim irronnut palanen ns monikalvo pinnoitetta ? Pinnoitteen voisi olettaa pysyvän tiukasti lasielementin pinnassa kiinni... Kolmas vaihtoehto voisi ehkä olla linssielementtien tukirakenteesta (esim alumiinin tms pinnalta) irronnut maalihippunen, josta kiiltävä metalli paistaa läpi.
Liikkuva roska tuo ei todennäköisesti ole objektiivin sisällä, koputtelemalla ja/tai täristämällä se ei liiku mihinkään. En sen vaikutusta kuviin ole huomannut (kamerana wanha Nikon D200). Jos sitä on mahdollista testata, miten näkyisi kuvassa, millainen kuvausjärjestely se olisi ?
Nikonin asiakastuesta en ole vielä kysynyt, ehkä voisi yrittää selvittää sieltä(kin)...