Astrokuvauksessa on kaksi päävaihetta. Ensin otetaan kuvattavasta kohteesta riittävä määrä valotuksia. Sen jälkeen tehdään kuvankäsittelyohjelmilla tietokoneessa otetuista raakuvista valmis astrokuva.
Ne järkkärillä tehtävät kohteen valotukset tallennetaan siis RAW-muodossa eli raakakuvina. RAW on yleisnimitys raakakuvista. Eri kameramerkeillä on raakakuville oma kamerakohtainen nimi. Nikonilla se on NEF.
Raakakuvat otetaan kameran täydellä resolutiolla, kuvakoolla ja bittimäärällä, jos se on valittavissa.
Kamera tallentaa RAW.kuvat automaattisesti mustavalkoisina, mutta kuvankäsittelyohjelma muuttaa raakakuvat värikuvaksi.
Raakakuva on nimensä mukainen, eikä siinä ole väritasapainoinformatiota. Haluttu väritaspaino tehdään kuvankäsittelyohjelmalla.
Kun käsiteltävä astrokuva viimein tuntuu valmiilta, niin se tallennetaa tif, tai jpeg muodossa.