Niin ja nythän pientä ongelmaa tietty tuottaa tuo f-luku. Putkesihan ei ole ihan suoranaisesti optimaalinen planeettaputki. Eli tuossa toisessa aloittamassasi ketjussa Mistral ainakin selventää tuota hommaa.
Itse esim. käytän 50 millistä TS:n okua kohteiden etsimisessä. Viikonloppuna oku oli kiinni molemmissa putkissani. Newtonissa(f=5) kuva on aikamoisen huono reunoilta, mutta taas Santelin MCT:ssä(f=10) ei keskustan ja reunojen välillä ole eroa. Mitä nyt tässä yritän sanoa on se, että nopean Newtonin omistaja joutuu laittamaan enemmän rahaa kiinni okulaareihin saadakseen hyvää kuvaa(tämä siis minun mielipide).
Kannattaa syventyä rauhassa noihin aikaisempiin ketjuihin, itse aloitin aikanaan
tämän ketjun. Siitä löytyy keskustelua noista kentistä, suurennuskertoimista ym. Ja samalla pohdintaa mikä kannattaa ja mikä ei
