Voin kyllä uskoa, että on vaikea päättää mitä ostaa, kun itsellekin putken valitseminen on vaikeaa.
Pyörittelin tuota Optica/Astrun Phenix peilikaukoputki 150/1500:sta itsekin alkuun ihan varteenotettavana vaihtoehtona. Se miksi lopulta putken hylkäsin johtui lähinnä siitä, että kukaan ei osannut sanoa putkesta mitään, eikä netistä löytynyt vertailuja. Optica/Astrun Phenix -putken speksit 150/1500 ovat tuossa hintaluokassa ylivertaiset. Jos putki on speksiensä mukainen ja suht laadukas, siinä olisi juuri sellainen monipuolinen putki, suurennos riittäisi hienosti planeettojen katseluun ja linssin koko kirkkaimmille syvän taivaan kohteille. Se mikä minua jäi hämäämään putken kohdalla oli että TM:n vertailun voitti Optica/Astrun Phenix peilikaukoputki 150/750, eikä suinkaan 150/1500 putki. Kysyin Villen Kellolta sähköpostilla, että onko putki todellakin 150/1500 vai pienempi 150/750, mutta ilmeisen tyypilliseen tyyliinsä jättivät vastaamatta. Villen kellon huonosta asiakaspalvelusta suivaantuneena päätin suunnata katseeni keskieurooppaan ja päädyin tuohon dobsoniin joka on tuossa signaturessani.
Omat perusteluni miten perustelin avokilleni n. 100e kalliimman putken, 299e euroa maksanut
SkyWatcherin dobson, olivat että tuo on speksien mukaan erittäin hyvä yleisputki planeetoille ja syvälle taivaalle, lisäksi se on helppo kuljettaa (painoa lukuunottamatta) ja erittäin nopea ottaa käyttöön.
Noista kahdesta ehdottamastasi on vaikea valita. Jos tuo Optica/Astrun on todellakin 150/1500, niin ehkä sitten se. Toisaalta SkyWatcher on laadukas merkki... Vaikea valinta todellakin, loppujen lopuksi oikeaa tai väärää vastausta tuohon ei liene olemassakaan. Molemmat putket ovat varmasti hintansa arvoisia.