Yhdellä pakkaskäytöllä (ei edes kovin kova, -10..-15C) GoTo-jalustan kiertosuunta pysähtyi. Ensin luulin että moottori hajosi, mutta myöhemmin sisällä tutkiessa selvisi, että se kiekko, joka siirtää moottorin kierron jalustaan, luistaa. Ja tekee sitä nyt sisätiloissakin.
Yritin tiukkoa mutteria, joka vaikuttaa kiekon kitkaan, mutta en löytänyt tiukkuutta, jossa ei luistaisi mutta moottori vielä jaksaisi vääntää.
Toinen suunta (ylös/alas) toimii edelleen ok.
Moottorin "jaksamiseen" tuntuu vaikuttavan putken pystyasento/kulmakin, joissakin asennoissa jaksaa kääntää, joissakin ei.
Virran riittävyydestä ei (mielestäni) ole kyse, täyteen ladattu akku.
Onko kenelläkään vinkkiä tuon korjaamiseen? Voiko moottori olla kärsinyt niin, että siinä ei ole enää tarpeeksi voimaa? Se kyllä siis pyörii, joten ainakaan täysin hajalla se ei ole.
Onkos näille mitään huoltoa/varaosia Suomessa? Tämä on ostettu ulkomailta, joten...
Köpi