Tehostusta Luntin H-alfaan?

Aloittaja MLa, 07.09.2010, 21:48:48

« edellinen - seuraava »

MLa

Moi

Hankin taannoin Luntin 6 senttisen vetyputken, jolla Auringon pintatoiminta näkyy mainiosti. Auttaisiko esim kontinuum-suodin vielä paremmin erottamaan pinnan toimintaa vai onko tuplastakkaus ainut keino saada yksityiskohtia paremmin näkyviin?
Seeing näyttäisi kuitenkin olevan eniten rajoittava tekijä havainnointiin.

MLa

Antti

Nuo H-alpha aurinkoputket päästävät erittäin kapean kaistan valoa alueella, jonka aallonpituus on tietääkseni 656 nm. Tämä aallonpituus sijoittuu spektrin punaiseen päähän.

Continuum taas päästää valoa 10 nm levyisen alueen 540 nanometrin kohdalla. Tämä kohta (540nm) sijoittuu spektrin vihreälle alueelle.

H-alpha ja Continuum -suodattimet päästävät siis läpi eri aallonpituuksia. Tästä johtuen Continuumista ei olisi mitään apua. Jos Continuumin asentaisi okulaariin H-alpha-suodattimen lisäksi, tuloksena olisi varmaankin musta kuva (?). Eli ei näkisi edes koko aurinkoa.

Korjatkaa, jos olen pahasti väärässä.
Antti Laihonen
Kuvagalleriani: http://antinkuvat.kuvat.fi/kuvat/

Lauri Kangas

Ihan oikein järkeilty. Kannattaa perehtyä noiden suodinten toimintaan niin ymmärtää mistä on kyse. Mikään suodin ei maagisesti paranna kuvaa, ne vain päästävät läpi toisia ja estävät toisia aallonpituuksia.

H-alphan kuvaa voi parantaa toisella H-alpha-suotimella eli tuplastäkkäämällä. Eikö tuollaisia saa Luntilta valmiinakin? Stäkätyt aurinkofiltterit tuo sitten omat ongelmansa myös.

einari

Juuri näin.
Eli tuplastäkkäys auttaa varsinkin pinnan yksityiskohtien näkymiseen mutta himmentää myös jonkin verran näkymää että protut voi hieman kärsiä.
Olisko kuvia tarjolla että millaisia näkymiä nyt olet saanut ?
Kyllä Lunt pitäisi sellaisenaankin olla jo aika kelpo peli.
___
Tapio

MLa

Moi vaan

Lunt on parin havaintokerran jälkeen osoittautunut erittäin hyväksi putkekesi. Näkymä on kristallin kirkas ja täynnä yksityiskohtia. Putki näytää myös kestävän suurennusenta hyvin; esim 5mm Hyperionilla katselu ei tuota tuskaa. Aiempaan katselukokokemukseen esim. Coronadon PST:hen verrattuna putki on selkeästi parempi (toki myös kalliimipi). Putken tekninen toteutus on kyllä parasta mitä olen nähnyt jos verrataan vaikka WO:n tuotteisiin.
Kuvia ei valitettavasti ole saatavilla, koska olen enemmän visuaalihavaisija.
Kontinuum toimii ilmeisesti parhaiten astro-solar kalvon tms. kanssa joten seeing lienee eniten rajoittava tekijä havainnoissa.

MLa