Lauri Holappa mallinsi magnetosfäärin reunalla näkyviä aaltoja
"Epäsymmetrioita magneettikentän reuna-aallokossa on havaittu aiemminkin, mutta nyt pystyimme osoittamaan, miten ne syntyvät”, kertoo Lauri Holappa.
Maan magneettikenttä ja sen muodostama magnetosfääri suojaavat planeettaamme Auringosta tulevilta hiukkasilta. Oulun yliopiston uudessa tutkimuksessa tarkasteltiin syitä tämän magneettikilven reunan aaltoilun alueellisiin eroihin.
”Uusi löydös on pitkän pohdinnan tulos. Kiinnitin jo vuonna 2020 Nasalla tutkijatohtorina vieraillessani huomiota erikoisilta näyttäviin magnetosfäärin simulaatiokuviin", muistelee Lauri Holappa Oulun yliopistosta.
"Myöhemmin oivalsin, että kuvassa magnetosfäärin reunalla näkyvät Kelvin-Helmholtz-aallot, ja että niiden erilainen käyttäytyminen eri puolilla magnetosfääriä liittyvät samaan ilmiöön.”
Kelvin–Helmholtz-aaltoja syntyy, kun nopea aurinkotuuli virtaa magnetosfäärin reunaa hipoen ja saa sen aaltoilemaan. Samankaltaisia aaltoja voi joskus nähdä myös muun muassa pilvissä, Auringon kaasukehässä sekä muiden planeettojen magneettikenttien reunoilla.
Holapan johtamassa tutkimuksessa aaltojen syntyä tarkasteltiin koko magnetosfäärin kattavilla tietokonemalleilla.
Tulokset osoittavat aaltoilun epätasaisuuden aiheutuvan siitä, että aurinkotuulen magneettikenttä ei kohtaa Maan magneettikenttää suoraviivaisesti, vaan se kietoutuu ja laskostuu sen ympärille epätasaisesti.
Tutkimuksessa selvisi myös, että kovin aallokko syntyy talvella magnetosfäärin pohjoisosaan. Se painottuu aamu- tai iltapuolelle riippuen aurinkotuulen magneettikentän suunnasta.
Aiheesta julkaistu tutkimus (englanniksi)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi
