Turun tulipallo syttyi Pohjois-Ruotsin yllä - putosi Baltiaan

Tähtiharrastaja Johan Lindén onnistui kuvaamaan 30. joulukuuta kirkkaan päivätulipallon Turussa. Ilmiöstä on tullut Ursan tulipallotyöryhmälle havaintoja Kurikasta asti, jossa kaksi silminnäkijää seurasi tapahtumaa.

Työryhmän matemaatikko Esko Lyytinen on mallintanut tapausta Lindenin valokuvan perusteella. "Kyseessä näyttää ollen niin kutsuttu earthgrazer eli maapallon ilmakehää hiponut kappale", Lyytinen toteaa.

Lentoradan perusteella meteoroidi oli saapunut Maan ilmakehään Pohjois-Ruotsissa. Se syttyi noin 90 kilometrin korkeudella ja ylitti Perämeren. Kohde eteni miltei vaakasuoraan halki koko Länsi-Suomen, mikä on varsin poikkeuksellista.

"Näkyessään Turusta käsin pilviraossa kello 11.12 tulipallo oli laskeutumassa noin 45 kilometrin korkeudelta 43 kilometrin tasolle", Lyytinen arvioi. "Meteoroidi ylitti Suomenlahden ja olisi alkuperäisellä maapallon ilmakehää sivuavalla reitillään palannut takaisin avaruuteen. Ilmakehän kitka kuitenkin hidasti sen putoamaan."

Joulukuun 30. päivän ilmiön havaintojen määrä on jäämässä harmillisen vähäiseksi, sillä miltei koko Suomi ja myös Baltia oli laajalti pilvien peitossa tapahtumahetkellä.

Havaintojen vähyydestä johtuen luotettavaa putoamisaluetta ei pystytä määrittämään. Alustava mallinnus viittaa siihen, että kohteesta selvisi meteoriitteja Viron Saarenmaalle tai etelämmäs Baltiaan. Lisähavainnot 30.12. päivätulipallosta auttaisivat tarkentamaan mallia.

Avaruuden kappaleiden pommitus jatkui nyt viikonloppuna. Ursan tulipallotyöryhmä kaipaa yleisöhavaintoja lauantaina 9.1. kello 14.22 ja sunnuntaina 10.1. kello 05.10. näkyneistä ilmiöistä. Alustavien ratojen perusteella nämä tulipallot saattavat liittyä toisiinsa.

Havainnot voi raportoida tällä internet-lomakkeella.