Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Tähtiä on universumissa paljon luultua enemmän

02.12.2010Sakari Nummila
Hubble-avaruusteleskoopin zoomaus Suureen Magellanin pilveen. Kuva ESA / Hubble

Maailmankaikkeudessa näyttää olevan jopa kolme kertaa niin paljon tähtiä kuin tähän asti on uskottu. Tulos perustuu uusiin havaintoihin punaisten kääpiötähtien lukumäärästä.

Punaiset kääpiöt ovat pieniä ja himmeitä tähtiä, minkä vuoksi niitä on havaittu lähinnä Linnunradasta ja naapurigalakseistamme. Nyt tutkijat laskivat punaisten kääpiötähtien lukumäärän kahdeksassa massiivisessa elliptisessä galaksissa. Kääpiötähtiä löytyi etsinnöissä paljon luultua enemmän.

"Tavallisesti oletamme, että muut galaksit näyttävät samalta kuin omamme. Mutta tämä tulos viittaa siihen, että toisenlaiset olosuhteet ovat mahdollisia muissa galakseissa", kertoo tutkimuksessa mukana ollut Charlie Conroy Harvard-Smithsonianin astrofysiikan keskuksesta.

Havainnot tehtiin Havaijilla sijaitsevassa Keck-observatoriossa, ja tulokset julkaistiin juuri ilmestyneessä Nature-lehdessä.

Aiheesta lisää tammikuun Tähdet ja avaruus -lehdessä.

Avainsanat: punainen kääpiötähti, Charlie Conroy, Keck, tähtien määrä

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!