Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Hubble kuvasi jäännöksen supernovasta

19.12.2010Sakari Nummila ja Marko Pekkola
Supernovajäänne Suuressa Magellanin pilvessä Hubble-avaruusteleskoopin kuvaamana. Kuva Nasa / ESA / Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Hubble-avaruusteleskoopilta on julkaistu tarkka näkymä noin 160 000 valovuoden päässä sijaitsevaan supernovajäännökseen. Otos on yhdistelmä vuosina 2006 ja 2010 tehdyistä havainnoista.

Koodinimellä SNR 0509 tunnettu tyylikkään ehjä punainen kupla syntyi, kun sen keskellä oleva tähti räjähti. Maapallolle tapahtuma todennäköisesti näkyi supernovana neljä vuosisataa sitten.

Tutkijoiden mukaan kyseessä oli niin sanottu tyypin Ia supernova. Tällainen syntyy, kun kaksoisjärjestelmässä oleva valkoinen kääpiötähti ryöstää ainetta kumppaniltaan ja lopulta räjähtää kasvettuaan liian suureksi.

Rengas on halkaisijaltaan 23 valovuotta ja laajenee yli 18 miljoonan kilometrin tuntinopeudella. Kohde sijaitsee pikkuruisessa naapurigalaksissamme Suuressa Magellanin pilvessä.

Aiheesta lisää Nasa (englanniksi)

Avainsanat: Hubble, Ia supernova, Magellanin pilvi, supernovajäänne

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!