Abell 30 -sumu muistuttaa Auringon tulevaisuudesta
Euroopan avaruusjärjestö on julkaissut uuden kuvan planetaarisesta sumusta Abell 30.
Abell 30 -sumu on syntynyt noin 12 500 vuotta sitten. Tuolloin noin Auringon massainen tähti puhalsi ulkokerroksensa avaruuteen. Samanlainen kohtalo on edessä omalla Auringollamme noin 5 miljardin vuoden kuluttua.
Tutkijoiden mukaan sumun ulkolaidan muodostava pallomainen kaasupilvi on 12 500 vuoden ikäinen, mutta sumun sisäosissa on nähtävissä jälkiä myös myöhemmästä purkauksesta. Arviolta 850 vuotta sitten tähdestä purkautui etenkin heliumia ja hiiltä sisältävää ainetta.
Myöhempi purkausrintama laajenee vieläkin noin 4000 kilometrin sekuntinopeudella. Sen törmääminen vanhempaan, hitaammin laajenevaan ainepilveen on muodostanut repaleisia muotoja, jotka muistuttavat monissa kohdin komeetan pyrstöjä.
Väärävärikuva yhdistää useiden eri aallonpituusalueiden säteilyä. Näkyvän valon osuus on kuvattu Hubblella ja röntgensäteily XMM-Newton ja Chandra-avaruusteleskoopeilla. Pienempi kuva on suurennus sumun keskustan alueesta.
Aiheesta lisää ESA (englanniksi)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi
