Suuret kiviplaneetat saattavat olla otollisimpia elämälle

Harvardin yliopiston tutkijan Dimitar Sasselovin mukaan 2-10 Maan massaisilla kiviplaneetoilla on todennäköisemmin elämälle miellyttävä ilmasto kuin maapallon kokoisilla planeetoilla. Tämän takia maapalloa suuremmat kiviplaneetat saattavat olla parhaimpia paikkoja elämän kehittymiselle.

Suurten planeettojen etuna on ennen kaikkea kiivas laattatektoniikka eli mannerlaattojen liike. Laattatektoniikka säätelee hiilidioksidin määrää ilmakehässä ja toimii eräänlaisena hitaasti reagoivana termostaattina planeetan lämpötilalle. Tehokas laattatektoniikka suojaa siis planeettaa täydelliseltä jäätymiseltä ja kuivumiselta. Sasselovin mielestä maapallo on juuri siinä rajoilla, että laattatektoniikka pystyy toimimaan.

Toinen elämän kannalta tärkeä seikka on planeetan akselin vakaus. Maapallolla kiertoakselin suunnan vakauttaa Kuu. Näin suurten kuiden olemassaolo näyttää kuitenkin melko harvinaiselta, ja siksi joidenkin teorioiden mukaan kehittyneelle elämälle sopivia planeettoja on erittäin vähän koko maailmankaikkeudessa. Sasselovin mukaan suurilla kiviplaneetoilla akselin vakauttamiseen riittäisi kuitenkin pelkkä planeetan oma massa.

Aiheesta lisää physorg-uutissivustolla (englanniksi)