Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Saturnuksessa riehuu suuri valkea myrsky

29.12.2010Mikko Suominen
Cassini-luotain kuvasi Saturnuksen valkean myrskyn jouluaattona. Tämä on lähes käsittelemätön raakakuva. Kuva Nasa / JPL / Space Science Institute

Saturnuksen pinnalla riehuu parhaillaan suuri valkoinen myrsky. Harrastajat löysivät tuoreen vaalean pilkun planetan pinnalta joulukuun 10. päivä ja Nasan Cassini-luotain kuvasi sitä 24. joulukuuta.

"Tämä on kirkkain Saturnuksen myrsky vuosikymmeniin", arvioi australialainen tähtiharrastaja Anthony Wesley Iceinspace-foorumilla.  "Tilaisuuden tullessa sitä kannattaa katsella visuaalisesti, se voi olla yksi harvinaisista mahdollisuuksista nähdä suuri valkoinen pilkku Saturnuksessa."

Pilkku erottuu kookkaammilla harrastajakaukoputkilla. Wesleyn sivuilta löytyy hänen ottamiaan kuvia pilkusta.

Myrsky näkyy valkoisena siksi, että se nostaa hyvin valoa heijastavia luultavasti ammoniakkijäästä koostuvia kiteitä Saturnuksen ylimpiin pilvikerroksiin. Myrskyn pääosat ovat jopa satojen kilometrien syvyydellä planeetan kaasukehässä.

Aiheesta lisää Nasa (englanniksi)


Avainsanat: Saturnus, myrsky, Cassini, Anthony Wesley

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!