Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Saturnuksen kuussa on meri, joka kelpaisi mikrobeille

30.01.2011Sakari Nummila
Enceladuksen pinnalta purkautuu jäisiä suihkuja, mikä on ollut yksi todiste pinnan alla piilevästä merestä. Kuva Nasa / JPL / SSI / Emily Lakdawalla

Saturnuksen kuulla Enceladuksella näyttäisi olevan pinnan alla meri, joka koostuu nestemäisestä vedestä. Tutkijoiden mukaan sen olosuhteet ylläpitäisivät mikrobeja, mikäli niitä sinne olisi päätynyt.

Enceladuksen sisuksissa on jo pitkään arveltu olevan suuri määrä nestemäistä vettä. Tätä näkemystä tukevat  nyt myös uusimmat Cassini-luotaimen tekemät havainnot. Cassini löysi kuusta oletettua lämpimämpää ainetta.

"Lämmön täytyy virrata sisäosista", näkee Dennis Matson Nasasta. Kuun sisusta lämpenee todennäköisesti jättiläisplaneetta Saturnuksen kiertolaiseensa kohdistamien vuorovesivoimien takia.

"Riippumatta siitä mikä lämmön tuottaa, nyt on selvää, että Enceladus täyttää useita elämän vaatimuksia", kommentoi Coloradon yliopistossa työskentelevä Larry Esposito.

"Tiedämme, että Enceladuksella on meri, orgaanisia aineita ja energianlähde. Kaiken kukkuraksi tiedämme maapallolla olevan organismeja samanlaisissa olosuhteissa."

Aiheesta lisää Nasa (englanniksi)

Avainsanat: Enceladus, Dennis Matson, Larry Esposito, meri, mikrobit, Saturnus

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!