Tähdet ja avaruus – uutiset> http://www.avaruus.fi/ Tähdet ja avaruus -lehden uutisia> fi-FI Tue, 23 Jul 2019 23:03:09 +0300 Tue, 23 Jul 2019 23:03:09 +0300 TYPO3 60 <![CDATA[Apollo-astronautit jättivät erikoisia esineitä Kuuhun]]>Tue, 23 Jul 2019 20:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10842 <![CDATA[Intian kunnianhimoinen kuuluotain lähti matkaan]]>Mon, 22 Jul 2019 20:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10841 <![CDATA[SABRE-moottori lupaa mullistaa lentämisen]]>Thu, 11 Jul 2019 10:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10820 <![CDATA[5 tapaa löytää vieras avaruuden sivilisaatio]]>Wed, 10 Jul 2019 12:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10819 <![CDATA[Voyager-luotainten hiipuva teho tuo haasteita Nasalle]]>Tue, 09 Jul 2019 20:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10840 <![CDATA[Astronomit mittasivat mustien aukkojen pyörimisnopeuksia]]>Mon, 08 Jul 2019 23:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10839 <![CDATA[Välimuotoa olevan eksoplaneetan kaasukehä poikkesi tutkijoiden odotuksista]]>Sun, 07 Jul 2019 12:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10838 <![CDATA[LightSail 2 valmistautuu aurinkopurjeen avaamiseen Maan kiertoradalla]]>Sat, 06 Jul 2019 11:59:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10837 <![CDATA[Kääpiöplaneetta Cereksellä näkyy merkkejä rypistymisestä]]>Fri, 05 Jul 2019 21:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10836 <![CDATA[Orion-alus onnistui pelastautumistestissä - askel kohti Nasan omia miehitettyjä lentoja]]>Thu, 04 Jul 2019 20:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=10832