Tähdet ja avaruus – uutiset> http://www.avaruus.fi/ Tähdet ja avaruus -lehden uutisia> fi-FI Tue, 27 Jul 2021 18:19:26 +0300 Tue, 27 Jul 2021 18:19:26 +0300 TYPO3 60 <![CDATA[Teleskooppi nappasi valokuvan eksoplaneetan kuita muodostavasta aineskiekosta]]>Mon, 26 Jul 2021 21:21:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12236 <![CDATA[SpaceX valmistelee historian raskainta rakettilaukaisua]]>Mon, 12 Jul 2021 12:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12232 <![CDATA[Kävikö Richard Branson avaruudessa vai ei?]]>Sun, 11 Jul 2021 19:08:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12235 <![CDATA[Asteroidi hajosi Taiwanin yötaivaalla - videolla moninkertaiset välähdykset]]>Sun, 11 Jul 2021 13:40:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12233 <![CDATA[Ingenuity-kopteri lensi peräti 625 metrin matkan Marsissa]]>Thu, 08 Jul 2021 08:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12230 <![CDATA[Jännittävää - biologiset prosessit selittävät parhaiten Enceladuksen metaanihavainnon]]>Wed, 07 Jul 2021 19:20:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12231 <![CDATA[Merkuriuksen suuri rautaydin saattaa olla magnetismin aikaansaannosta]]>Tue, 06 Jul 2021 16:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12229 <![CDATA[Jupiterin pilvet ovat riittävän vetisiä elämälle]]>Mon, 05 Jul 2021 20:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12223 <![CDATA[Miksi marsmönkijä havaitsee metaania ja kiertorataluotain ei? - Viimeinkin selitys]]>Sun, 04 Jul 2021 12:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12226 <![CDATA[Virgin Galacticin ensimmäinen avaruusturisti lentää 11. heinäkuuta]]>Fri, 02 Jul 2021 17:00:00 +0300http://www.avaruus.fi/index.php?id=12228