Tähdet ja avaruus – uutiset> http://www.avaruus.fi/ Tähdet ja avaruus -lehden uutisia> fi-FI Sun, 04 Dec 2022 07:24:44 +0200 Sun, 04 Dec 2022 07:24:44 +0200 TYPO3 60 <![CDATA[Maailman suurin aurinkoteleskooppien ryhmä on valmis]]>Sat, 03 Dec 2022 10:00:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13074 <![CDATA[Orion-alus aloitti paluumatkan maapallolle]]>Fri, 02 Dec 2022 18:00:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13076 <![CDATA[Suomi ja Viro liittyivät miehitettyjen avaruuslentojen ohjelmaan]]>Thu, 01 Dec 2022 12:00:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13072 <![CDATA[Mustan aukon suihku osoitti suoraan kohti maapalloa]]>Wed, 30 Nov 2022 18:00:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13062 <![CDATA[Nasa ennusti asteroidin törmäyksen maapalloon - tulipallo kuvattiin ilmakehässä]]>Wed, 30 Nov 2022 09:20:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13063 <![CDATA[Orion teki historiaa – ihmisille tarkoitettu alus ei ole koskaan ennen matkannut näin kauas]]>Tue, 29 Nov 2022 12:00:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13061 <![CDATA[Jupiterin kokoinen kaasuplaneetta osoittautui maapalloa tiheämmäksi]]>Mon, 28 Nov 2022 20:06:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13060 <![CDATA[Marsin varhaisesta elinkelpoisuudesta saatiin lisää todisteita]]>Sun, 27 Nov 2022 12:00:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13058 <![CDATA[Arabiemiirikuntien kuumönkijän laukaisua yritetään ensi viikolla]]>Sat, 26 Nov 2022 12:08:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13057 <![CDATA[Madonreiät voisivat naamioitua mustiksi aukoiksi]]>Fri, 25 Nov 2022 10:00:00 +0200https://www.avaruus.fi/index.php?id=13056