Astronomisten kohteiden mittakaava

Aloittaja J-P, 20.05.2011, 10:09:42

« edellinen - seuraava »

jussi_k_kojootti

Mainio zoomaus J-P!

Carlos, tuohan on aivan täydellinen, mitä nyt vähän gradienttiluudan kanssa vois heilua.  Leo 1 näkyy!
jussi kantola / oulun arktos
CG-5 GOTO + KWIQ-guiding + SW80ED  // 10" dobson // canon eos 450d mod & 400d / ASI 120MM
http://astrobin.com/users/jussi_k_kojootti/
http://oulunarktos.fi/

Kokkonen

Hyvin antaa mielikuvaa kokoluokasta, mutta parhaiten ainakin minä olen käsittänyt kokoluokat niistä kuvista missä on otettu tähtikartta taustaksi ja kuva(t) sitten aseteltu kartan päälle kohdilleen.
Kuten J-P on tainnut muutaman kuvan kanssa niin tehdä.
Albert Einstein asked the question that makes me hazy: "Am i or the others crazy?"

Person who reads, lives a thousand lives, person who doesn't read, lives only one.

J-P

Hei,

Kun kausi ei vielä ala, tein verryttelyksi yhden "superzoomauksen".
23 asteen kentästä 0,3 asteeseen, kohteena "Sirppisumu", NGC 6888.

Isompi kuva ja tiedot: http://www.astroanarchy.blogspot.fi/2012/08/cygnus-zoom-in-series-crescent-nebula.html


J-P

Uusi versio Pelikaanisumusta kuvasarjana. Nämä zoomaukset tuovat mukavasti esiin sumujen fraktaalisen luonteen. Aina löytyy uusia näkymiä, kun kohdetta lähestytään.

Isommat kuvat ja tiedot: http://www.astroanarchy.blogspot.fi/2012/08/pelican-nebula-as-zoom-in-series.html


HST-paletissa



Pelkkä vedyn emissio



J-P

J-P

Harsosumusta tutkielma. Kuvattu kolmella eri polttovälillä ja optiikalla, Canon EF 200mm f1.8, SkyWatcher ED80 ~700mm ja Meade LX200 GPS 12" ~2000mm.

Iompi kuva blogissani: http://www.astroanarchy.blogspot.fi/2012/09/a-scale-study-of-veil-nebula-supernova.html


Huom. Kuun näennäinen halkaisija taivaalla merkitty kuviin valkealla ympyrällä.



J-P

J-P

Hei,

Tein pikkaisen tutkielman Harsosumun suhteellisesta koosta taivaalla kuvistani, tällä kertaa animaation muotoon.
Kuviin on merkitty Kuun näennäinen koko taivaalla valkealla ympyrällä. (Kuun halkaisja taivaalla on ~30 kaariminuuttia = 0,5 astetta.)

Lisätietoja blogissani: http://www.astroanarchy.blogspot.fi/2012/11/a-zoom-in-animation-about-veil-nebula.html


Antakaa kuvan latautua hetki, 2,7MB

J-P

Hei,

Vielä yhdenlainen kuvasarja Pelikaanisumusta, kannattaa avata täysikokoinen kuva blogissa!
Huom. kuviin on merkitty mittakaavaksi Kuun näennäinen koko taivaalla.
http://www.astroanarchy.blogspot.fi/2013/06/pelican-nebula-zoom-in-series-and-scale.html


monni

Tämä kuun koko -ympyrä on loistava. Kiitos, todella mielenkiintosia (ja taas huippuluokan) kuvia J-P.
https://www.facebook.com/monni

"En ole tähtitieteen tohtori mutta voin vilkaista."

Juhanitee

Jos olisi pihassa jonkinlainen avaruusalus tankki täynnä odottamassa ja ajaa hurauttaisi näin sunnuntaiajeluna läpi Pelikaanisumun, ei varmaan huomaisi avaruusaluksen ikkunasta katselemalla koko sumua vaikka olisi keskellä sitä?

J-P

Hei,

Uusi "zoom in" kuvasarja, tällä kertaa Luolasumusta.
Huom. kuviin on merkitty mittakaavaksi Kuun näennäinen koko taivaalla.

Isompi kuva ja tiedot blogissani:
http://www.astroanarchy.blogspot.fi/2014/01/a-zoom-in-series-of-cave-nebula-sh2-155.html





J-P

J-P

Hei,

Järjestelin kuva-arkistojani ja tekaisin koosteen suuren kulmaläpimitan supernovajäännöksistä. Tästä tajuaa, miten isoja ne taivaalla todellisuudessa ovat. Kuu mittakaavana posterissa.

Mukana muutama tosi harvinainen kuva, kuten Sharpless 221(Sh2-221) ja G65.3+5.7SNR, en onnistunut löytämään näistä jäännöksen kokonaan esittävää värikuvaa muualta.

Kannattaa avata täysreolutioinen juliste blogissani, siellä myös linkit alkuperäisiin kuviin: http://www.astroanarchy.blogspot.fi/2014/03/a-collection-of-large-supernova.html

Visuaalisessa paletissa



HST-paletissa



J-P

monni

Todella hienoja nämä julisteet J-P. Tuo M1:sen lisääminen tuonne kuun lisäksi skaala-mittariksi antaa vielä enemmän "hitsi vieköön" efektiä.
https://www.facebook.com/monni

"En ole tähtitieteen tohtori mutta voin vilkaista."

Ransu

Upeaa jälkeä. Tuo Simeis on kyllä aivan poikkeavan ja kummallisen näköinen rakenteeltaan noihin muihin verrattuna, mikähän tuonkin aiheuttaa.
Rauno Päivinen
Imatra
C14, Meade10" LX200 OTA,Tal100RS, Vixen 81SD, EQ8.
http://pellervo-observatory.blogspot.com/

J-P

Hei,

Tein vastaavan kokoelman planetaarisista sumuista. Posterimuotoisessa kokoelmassa on Kuu mittakaavana.
Lisätietoja ja linkit alkuperäisiin kuviin blogissani: http://astroanarchy.blogspot.fi/2014/04/two-collections-of-planetary-nebulae-in.html Kannattaa klikata täysikokoinen kuva auki blogissa!

Tein kaksi erillistä kokoelmaa planetaarisista, koska osa oli niin laajoja.

Posteri 1




Posteri 2





J-P

ellu

Nämä kyllä tosi hyvin antaa esimakua mittakaavoista. Kiitos näistä J-P:lle  :smiley:
SW400P Synscan Goto Dobson
ASI120MM-S
Canon EOS 600D