Komeita 3D-tutkielmia jälleen J-P:ltä. Erityisesti tuo Melotte 15 miellyttää itseäni.
Pitkään jatkuva pilvisyys ja huono seeing laittavat penkomaan arkistoja ja lisäksi saa aikoinaan liian heikkolaatuisina hylätyt tuotokset näyttämään sittenkin ihan siedettäviltä

Tällä kertaa löytyi pari heikohkoa stereokuvaparia Kuusta libraation avulla otettuna. Nämä olin aikoinaan jumpannut kuviksi asti, mutta jättänyt silleen.
Aluksi Lacus Mortis ja siinä kraatteri Burg. Vasemman silmän kuva otettu 13.9.2014 ja oikean silmän kuva 25.8.2013. Pohjoinen suunnilleen vasemmalle.
Cross-vision. Aika selvästi näkee, kuinka pinta viettää vasemmalle, reuna-alueilla kun ollaan.

Parallel vision:

Sitten toinen arkiston piiloteltu tekele, Kopernikus. Vasemman silmän kuva otettu 9.4.2014 ja oikean silmän kuva 21.3.2013. Varjot ovat hiukan erilaiset eri kuvien kesken ja saavat siksi aikaan oudon, valheellisen 3D-illuusion. Ikään kuin varjo olisi musta leikattu levy tai mustepilvikerros, joka on kiinni vasemman reunavallin harjalla ja leijuu siitä kraatterin ylle. Oikeana 3D-ilmiönä sitten voi havaita tuon oikean reunavallin olevan ympäröivää pintaa korkeammalla. Tämä on selvästi 3D-laadultaan heikoin kuvapari tähänastisista.
Cross-vision:

Parallel vision:
