Piti koiruksen kanssa käydä happihyppelyllä ,koirus kartoitti tien keltaiset pisteet ja isäntä taivaalta silmämääräisesti valkoiset pisteet. Komea keli täällä tampereella.
Meade-Madin kysymykseen , käytän putkea täällä maaseudun rauhassa, ei ole katuvaloja eikä valosaastetta muutenkaan, kylmästä varastosta laitteiston siirto havainto paikkaan alle 10 metriä, virtapistoke seinässä jne , paikka on ihanteellinen.
Asian tiimoilta sain sinulta sekä monelta muultakin rakentavaa kommenttia laitehankinnan tiimoilta ( Viellä kertaalleen aloittelijan laitehankinnasta ) otsikolla marraskuun aloittelijat foorumilla
Painoitit myös laadukkaiden okulaarien merkitystä, okuja en nyt alkuun muita ostanut kun tämän baaderin hybe zoomin ja putken mukanahan tulee 40 mm .
Sekin asia on täysin tiedossa että näkymät eivät ole mitään verrattuna esim alan lehdissä oleviin valokuviin, tällä näkyy pienen tuhnun sijasta vähän isompi tuhnu.
Mutta kun kävin GaryP:n ja Kaizun neuvojen mukaisesti tutustumassa mitä milläkin näkyy ,oli valinta selvä.Tämä vähän isompi tuhnu on ehdottomasti se mukavampi katsella.
Tähti_ville on selvästi omaan vehkeeseensä tyytyväinen ( heh heh ) wedgeä en hankkinut viellä, mennään alkuun visuaali puolella ja opetellaan laitetta ja sen käyttöä ,kuvaaminen tulee myöhemmin jos on tullakseen.
Napasuuntaus ei voi vaatia korkeampaa tietoisuutta, eihän . ihmisen suunnittelema ja tekemä joten normaali ällillä pitäisi onnistua vai ?
Laite oli tietyssä mielessä kallis kokonais ,kustannus lähellä kolmea tonnia kun tulossa on kunnon säilytys laatikkokin ,baaderin zoomia, kuusuodinta , kirjallisuutta , huurre suojaa ja virta piuhaa
Kyse ei ole mistään snoppailusta tai hifistelystä , pelkästään kokemukseen perustuen ja teidän neuvoja hyväksikäyttäen olen tähän ratkaisuun päätynyt.
Ikääkin on jo päälle neljänkympin ja talous siinä jamassa että vaikka tiukkaa tekee niin kyseisen hankinnan voi tehdä, sanon ihan tosissani sen että köyhän ei kertakaikkiaan kannata ostaa sontaa.
Meinaatko Kaizu pienellä laitolla mahdollisesti jalustaa ?
Lisäksi kaipaan viellä kommentteja yleisellä tasolla asian tiimoilta , puiolesta tai vastaan . Miten harrastus tulisi mielestänne aloittaaa, kevyesti, raskaasti tai jotain siltä välistä.