Tarvitsin itsekin vastaavanlaisen virityksen ja projekti hyppäsi eteenpäin, kun sain käsiini ilmaiseksi vanhan EF 28-80mm kittilasin. Puolessatoista tunnissa kakkula meni niin sopivasti osiksi, että sain pölytiiviin urosbajonetin jossa kaikki seitsemän nastaa ovat nätissä juotoskelpoisessa rivissä.
Lasin perään tulevan palan teen kenkon loittorenkaasta, joka toivottavasti tulee postissa maanantaina. Teknofokuksesta liikeni litteä sovitin jossa on T-uroskierre. Nämä kaksi pitäisi sitten liittää toisiinsa niin, että vielä johto pääsee välistä. Johdolle sopisi liitännäksi vaikka D9-liitin, jotta Kenkosta tehtyä palasta voi käyttää myös normaalina T-adapterina EF-linssille, eikä aina tarvitse roikuttaa sitä runkopalaa mukana.
T-uroskierteeseen voi vielä kiertää Modern Astronomysta löytyneen lyhyen okulaariholkin (sopii myös naaraskierteeseen, kätevä pala).
Adapterista tulee niin ohut, että EF-linssien kanssa voi käyttää vaikka filtteripyörää, jos on sopivan kapoinen CCD-kamera.

Kuvassa rööri paloina, havittelemani esine on tuon revityn kumihihnan oikealla puolella oleva takabajonetti.