Hei,
Voisit varmaan käyttää Googlen "Picasa-verkkoalbumia".
Tilaa on mahtavasti ilmaiseksi.
Kotisivuillasi olisi thumbnail-kuvat ja niistä linkki Picasaan.
Näin sivusi säilyisivät ennallaan ulkoisesti.
J-P
Muistelisin että mikäli tuonne kuvia lataa, niin kuvan katselialla pitää olla tunnus että pääsee katselemaan halutun kansion kuvia, ja toimiiko linkitys sieltä esim. tänne johonkin haluttuun kuvaan, vai mustankohan väärin.
Canon järjestelmä kameran omistajille on myös ilmainen kuvien säilytys paikka "Canon image gateway" , siellä oli minulla 2000 luvulla kuvia mutta sieltä linkittäminen oli tosi hankalaa, en tiedä onko nykyisin tuo muuttunut.
Tarkoitat varmaan kuitenkin 500 megatavua eikä gigatavua? ;)
Joka tapauksessa itse olen käyttänyt jo lähes parin vuoden verran kuvien säilömiseen kotimaista Kuvat.fi -palvelua, jossa tilaa valokuville on peräti 50 gigatavua eli satakertaisesti tuohon Elisan pakettiin verrattuna. Maksua tästä lystistä peritään 24€/vuosi, ja olen ollut enemmän kuin tyytyväinen.
Kuvien ja videotiedostojen lisäksi tuonne pystyy tekemään kotisivut ihan normaalilla HTML:llä (kaikista ominaisuuksista voit lukea enemmän tuolla). Kotimaisuus on tietysti iso plussa.
Hienoja ja varsin monipulisia kuvia tuolla sinun sivuilla näytti olevan mitä olit tuonne paikkaan siirtänyt.
Varsin edulliseltahan tuo paikka vaikuttaa, ilmeisesti sinne voi siirtää kuvat ftp siirtona omalta koneelta, ja näyttää olevan myös ilmainen 1kk koe jakso.
Joo 500 Megaahan se Elisan kovalevytila on, no tänään sain tuolta palvelimelta siivottua tupla kuvia joita Jalbum ohjelma oli joskus luonut juuri kansioon sekä erikseen slides kansioon
Niin ja Jalbum galleriasofta tarjoaa ilmeisesti Ruotsissa kotisivutilaa, taisi olla myös ilmainen.
Minä käytän int2000 palvelua http://www.int2000.net/
Heidän hintatasonsa on varsin kohtuullinen 44EUR vuosi fun palvelusta, sis. domainin ja 1Gt kotisivutilan, joka on ainakin mulla riittänyt mainiosti. Ihan OK palvelu hirveämmin ei ole moitittavaa.
Kotisivut saa muuten käyttäjäluettelosta täältä foorumilta näppärästi esiin ja toinen hyvä paikka on Astronetin linkkilista
Varsin monipuolinenhan tuo näytti olevan, mutta esim. taisi olla erikseen maksullinen ftp tunnus, muutenhan tuonne ei voi kuvia siirtää ellei saa palvelimen osoitetta ja tunnusta, vai täytyykö käyttää noiden omaa softaa.
Astronetin linkkejä on varsin kiitettävästi eri käyttäjien kotisivuille joskin aika moni linkki oli vanhentunut, niin kuin ne yleensä aina on kun käyttäjien kotisivut muuttuu yllättäen.
Veijo T