Ensinnä siitä, miten excel käsittelee aikaa. Kaikki luvut excelissä on muunnettavissa normaalista desimaaliesitystavasta aikaperusteiseen tapaan. Tällöin kokonaisluvut ovat päiviä vuoden 1900 alun jälkeen. Nyt mennään jossain 44000 kohdalla. Jokainen hetki on ilmoitettavissa sekunnin murto-osina: yksi tunti 1/24 päivä eli 0,0416... ja yksi minuutti 1/24/60 päivä jne. Eli näistä tulee desimaalit tuon kokonaisluvun päälle.
Mutta sitten tähtien koordinaatteihin. Helpointa on hyödyntää ajan ilmoitustapaa myös deklinaation ja rektaskension kohdalla. Esimerkiksi, jos et halua deklinaatioon mitään merkkejä, niin muotoilu rimpsu voisi olla +/- deklinaatioille:
"+" TT MM SS;"–" TT MM SS
(edit: johtuen tästä viestiohjelmasta, niin en voinut kirjoittaa tähän oikeaa muotoilukoodia ilman, että ohjelma ei olisi luullut sitä viestin muotoilukoodiksi. Lisää TT -kohdan ympärille vielä [ -merkit kummallekin puolelle, niin koodi on oikein)
Rektaskension kohdalla vastaavasti:
TT MM SS,0
Tuo mainitsemasi esimerkki 1h 37min 42,2 olisi tällä tavoin normilukuna 0,0678....
Kuvaliitteessä, miltä tällä tavoin tehdyt koordinaatit näyttävät.