Kuinka monia syväntaivaan kohteita (ngc,ic,messierit) on mahdollista nähdä ja erottaa tähtitaivaalta kuun valossa ja ilman kuun valoa.
Pohjoisamerikka sumun(ngc 7000) haluaisin todellä nähdä. Olen kuullut että sen voi nähdä kiikareilla hyvin.
takapihallani ja täysikuun valossa yritin löytää 10x50 kiikareilla pohjoisamerikka sumua mutta en nähnyt sitä. Katsoin oikeaan paikkaan ja kiikarit ovat laadukkaat mutta en erottanut muuta kuin himmeitä tähtiä. Kykenisin menemään maaseudulle missä lähin hajavalo olisi yli 200m kaukana joka auttaisi ehkä mutta auttaako pimeään ympäristöön meneminen täysikuulla?
P.S ehdottakaa hyviä syväntaivaan esimerkkejä mitä olisi mahdollista nähdä kiikareilla (miellellään galakseja ja sumuja).
Moi,
Kuutamoöinä kannattaa investoida aikansa nukkumiseen, syvää taivasta kannattaa tutkia pimeinä, kuuttomina öinä. 7 x 50 tai 10 x 50 kiikareilla näkee jo useita syvän taivaan kohteita, tässä muutamia:
-Messier 42 (Orionin sumu)
-Messier 31 (Andromedan galaksi)
-Messier 44 (Mehiläispesäjoukko)
-Messier 45 (Seulaset)
-Messier 33 (Kolmion galaksi, hyvin himmeä!)
-Messier 13 (Herkuleen suuri joukko)
-Messier 5 (Pallomainen joukko Käärmeessä)
-Perseuksen kaksoistähtijoukko
Kiikareita kannattaa käyttää jalustalla mahdollisuuksien mukaan. Ilman jalustaa kädet tärisevät, eikä kuva ole vakaa ja katselunautinto kärsii.
Pohjois-Amerikkasumu ei suinkaan ole helpoimpia kohteita kiikareille. Se on hyvin himmeä, ja vaatii näkyäkseen erittäin pimeän taivaan. Lisäksi täytyy osata katsoa oikealla tekniikalla, jotta sumu tulisi näkyviin. Kannattaa aloittaa esim. yllä luettelemistani kohteista!
Terveisin,
Juha