T&A 6/2025

Aloittaja mistral, 20.09.2025, 15:36:26

« edellinen - seuraava »

mistral

Missä piilottelevat valkoiset aukot
Tästä jutusta ajtukset lähti.

Pohdiskelua. Ajattelin kuinka "helppoa" olisi tehdä supermassiivisista mustista aukoista pieniä "universumeja".

Jos olisi kytkin jolla saa painovoiman offille, tiheä musta aukko alkaisi räjähtämään paineella kuin pommi. Tämä olisi erilainen räjähdys verrattuna inflatonikenttään, siinähän kenttä on jo valmiiksi levinneenä avaruuteen, sen energia on valtava. Oikeastaan kyse on inflatonikentän energian muuttumisesta aineeksi ja säteilyksi.

Mutta jos musta aukko räjähtäisi, se olisi kuin klassinen pommi, se leviäisi avaruuteen kuin tupakansavu huoneilmaan.

Jossain kohdassa vaan pitäisi kytkeä gravitaatio päälle ja silloin materia alkaisi hidastumaan ja vedystä syntyisi ajan mittaan tähtiä.

Tiedän kyllä ettei nykyfysiikka salli tällaista mutta ideana tämä mahdollistaisi "ikuisen" ja muuttumattoman universumin. Toki laajeneminen tarvitaan isossa mittakaavassa, siitä ei pääse mihinkään.