Hei,minkä koordinastojen koordinaatit syötetään GoTo-jalustaan?Suomessahan riittää näitä koordinastoja moneen eri lähtöön!
Mitähän mahdat nyt meinata? Jos havaitsijan sijainti pitää syöttää, kerrotaan jalustalle ihan maantieteelliset koordinaatit. Kohteet yleensä löytyvät valikoista suoraan. Jos ei, voi jalustoille yleensä antaa myös kohteen rektaskension ja deklinaation. Yksityiskohdat tietty riippuvat jalustasta.
Kyllä vain,mutta Suomessa on monia koordinaatteja.Katso http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/koordinaattihaku.html.Käyttämällä väärää koordinaatistoa sijaintisi saattaa olla satojen kilometrien päässä .
Vaikkapa WGS84. Samaisesta Karttapaikasta saa sen päälle ja tarkistettua oman sijaintinsa.
Kaizu
No,täytyypä katsoa,palaan myöhemmi asiaan.
Lainaus käyttäjältä: Aloittelija - 18.03.2012, 16:02:48
Kyllä vain,mutta Suomessa on monia koordinaatteja.Katso http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/koordinaattihaku.html.Käyttämällä väärää koordinaatistoa sijaintisi saattaa olla satojen kilometrien päässä .
Ei, virhe on vain "satoja metrejä".
Syynä tähän on se että eri järjestelmissä maapallon muoto kuvataan hieman erilailla.
Tuolla ei ole merkitystä kaukoputkikäytössä, jos harrasteena ei ole tähtitieteellisten tapahtumien tarkka kellottaminen.
Parhaaseen tulokseen pääsee tietenkin jos jalustan tietokanta ja syötetty putken sijainti ovat samassa kordinaattijärjestelmässä.
GPS ja monet muut laiteet käyttävät WGS84 järjestelmää.
jk