Avaruus.fi - keskustelualue

Tähtikuvaus => Yleistä asiaa tähtikuvauksesta => Aiheen aloitti: TuomoL - 01.04.2012, 11:04:23

Otsikko: Ihmettelyä digikamera + kaukoputki yhdistelmällä kuvaamisessa
Kirjoitti: TuomoL - 01.04.2012, 11:04:23
En keksinyt parempaakaan osastoa tälle kysymykselle.

Olen reilun vuoden kuvaillut digikameran ja pienen Apo-putken kanssa ongelmitta. Kuvan on aina teräviä kun focus on saatu kohdalleen. Nyt kun hankin Meaden ETX-90AT putken, niin... Okuläärin läpi tarkasteltuna kohteet Kuu mukaan lukien näyttää teräviltä ja samoin on digikameran ruudulla kun kamera on kiinni, mutta annas olla kun painat kaukolaukaisijaa, niin kuvat on järjestään hieman epäselviä. Vain satunnaisesti onnistuu. Toki Meadessa on kolmekertaa isompi polttoväli, mutta esim. Kuu-kuvien kanssa valotukset on niin lyhyitä, ettei liikettä pitäisi niin paljon tapahtua. Vai??? Mitä en nyt osaa ajatella? :)
Otsikko: Vs: Ihmettelyä digikamera + kaukoputki yhdistelmällä kuvaamisessa
Kirjoitti: Janius - 01.04.2012, 11:29:40
Mulla on muuten ihan sama ongelma SW 150 ja Olympys E-PL1 kanssa. Kuusta ei kerta kaikkiaan saa terävää kuvaa.
vaikka croppaa ruudulle pienen palasen kuun reunasta ja tarkentaa pyykkipoika nupissa niin tulos on kelvoton. Vaikka ottaa 12 sekunnin itselaukaisulla ja sadasosasekuntien valotuksella.
Otsikko: Vs: Ihmettelyä digikamera + kaukoputki yhdistelmällä kuvaamisessa
Kirjoitti: TuomoL - 01.04.2012, 11:53:26
Ja tosiaan kaikki automatiikka on kamerasta pois päältä, ettei pitäisi olla siitä kiinni. Ja APOn kanssa toimii hienosti. Tuo Meadehan on Maksutov-Cassegrain.

Mahtaisikohan ongelman syy muiden kuin linssiputkien kanssa olla Pen-malliston mekaaninen suljin?
Otsikko: Vs: Ihmettelyä digikamera + kaukoputki yhdistelmällä kuvaamisessa
Kirjoitti: einari - 01.04.2012, 13:30:42
Kyllä se isompi (Tuomon tapauksessa kolminkertainen) polttoväli vaikuttaa.
Eli tuurikauppaa on saada niillä tarkkaa kuvaa kun seeing vaikuttaa ja pienetkin tärinät näkyy.
Siksipä parhaat kuvat saadaankin pinoamalla sadoista ruuduista, että niistä saa bongattua ne parhaimmat ruudut.