Tänään on taas SE päivä, jolloin voi yrittää ennätystä mahdollisimman kapean kuunsirpin havainnoinnissa.
Noin 14 tunnin ikäinen sirppi olisi nähtävissä 19.3. klo 18.30 aikaan.
Täällä taivas on taas kerran paksun harmaan pilvimössön peitossa, kuten oli kuunpimennysyönä, ja Saturnuksen peiton
yönä, ja useimpina Plejadien peiton öinä. :-[
Sääsetä tosin lupasi aamu-TV:ssä, että illalla saattaa jossain osissa maata selkeytyä, joten...
Huomenissakin voi yrittää, mutta silloin sirppi on jo 38 tunnin ikäinen ja suhteellisen helppo tapaus.
Jorma M.
Kangasala
PS. Edit klo 19.20: Myttyyn meni täällä huonon sään takia. Harmaanmustalta taivaalta tuli kaikkea mahdollista veden ja
lumen sekaista sekä välillä kämmenen kokoisia räntälumitolloja. Miten muualla? Tilaisuuksia näin ohuen sirpin havainnointiin
on vain pari kertaa vuodessa.
Tänään kuunsirppi olikin helppo tapaus, kun ikää oli jo 38 tuntia:
(http://www.kaapeli.fi/~jmantyla/Tahti/Kuu200307.jpg)
Pentax K110D 135/2,8 2 s. ISO800.
Jorma M.
Kangasala
Juu tosiaan ottaa koville Kuun tilanteiden kuvaus. Eilen oli umpipilvistä. Tänäänkin oli tiukalla. Länsitaivaalla pysyi sitkeästi pilvinauha. Onneksi lähellä horisonttia oli selkeä alue, josta kuu näkyi vähän ennen laskuaan.
Canon 30D + 600 mm/ 8 .
Lainaus käyttäjältä: jmantyla - 19.03.2007, 10:14:47
Miten muualla? Tilaisuuksia näin ohuen sirpin havainnointiin
on vain pari kertaa vuodessa.
Helsingissä yritettiin Ursan tornilla Olli Mannerin kanssa huonolla onnella. Suuressa osassa taivasta oli
kyllä isoja puhtaita aukkoja, mutta lännen suunnalla oli ikävästi reilut 5-7° pilviä. Kaiken lisäksi tornin
Celikan GOTO oli ihan sekaisin. Linssiputken GOTOlla olisi ehkä löydetty paikka.
Näin ennätyksellisiä hetkiä tuskin tulee useampaan vuoteen. Alle 24 tunnin sirppejä toki tulee
mahdollista yrittää useamminkin, väittäisin kyllä kuitenkin, että kerran vuodessa tai harvemmin.
Lainaus käyttäjältä: jmantyla - 19.03.2007, 10:14:47Miten muualla?
Muistelin, että tämä olisi ollut vasta jokus 22. päivä, joten ehkä voisi todeta Turussa olleen onneksi pilvistä niin ei jäänyt harmittamaan.
Tänään tuli 17.30 tienoilla otettua muutama kuva sirpistä ja venuksesta, kun oli jopa vähän kirkasta. Pilvet tosin hieman häiritsivät tälläkin kertaa, kun ne koko ajan päättivät ajelehtia kuun eteen. Maatamo näkyy, mutta ei siinä mitään yksityiskohtia ole, koska en jostain syystä tajunnut valottaa kuvaa sekuntia kauempaa, kun ajattelin vain vielä tuolloin melko kirkkaan taivaan palavan puhki...
Muutama kuva löytyy http://kotisivu.dnainternet.net/mt50/kuu/
Pilviä pukkasi täällä Vaasassakin. Jonkin laisen kuvan sain aikaiseksi.
Kuu ja venus:
http://s169.photobucket.com/albums/u221/portsu73/Kuu/?action=view¤t=KuujaVenus.jpg (http://s169.photobucket.com/albums/u221/portsu73/Kuu/?action=view¤t=KuujaVenus.jpg)
Itsekin yritin Espoossa nähdä kiikarilla kapeaa sirppiä, 19.3.07. Mutta ei ollut niin selkeää että olisi kohde näkynyt, pilvilauttoja oli sen verran.
Tämän päiväisessä Spaceweatherissa havainto jo tosi kapeasta sirpistä.
http://www.spaceweather.com/
Lainaus käyttäjältä: Immo - 09.07.2013, 08:21:08
Tämän päiväisessä Spaceweatherissa havainto jo tosi kapeasta sirpistä.
http://www.spaceweather.com/
Jep! Sirpin ikä on pyöreät 0 tuntia.
Tuosta on paha pistää paremmaksi. Olen pari kertaa yrittänyt päiväsaikaan kuvata järkkärillä ja kaukoputkella alle 12h sirppiä, en ole saanut yhtään mitään näkyviin. Vaatii aivan kirkkaan sinisen taivaan ja ilmeisesti tuossa oli käytetty apuna infrapunasuodinta. Olisiko kontrasti parempi IR:ssä?
Tässä vielä linkki artikkeliin Universe Todayssa: http://www.universetoday.com/103341/incredible-astrophoto-the-youngest-possible-new-moon-by-thierry-legault/
Tässä myös kiinteä linkki tämän päivän Spaceweather-etusivulle: http://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=09&month=07&year=2013
Etusivu tuppaa muuttumaan, ja pelkkä http://www.spaceweather.com/ ei pian enää näytäkään havaintoa.
Voisko täydellisen auringonpimennyksen laskea tasan nolla-asteiseksi Kuuksi? Jos voi niin niitä olen nähnyt useita :tongue:
Lainaus käyttäjältä: Jorma Koski - 09.07.2013, 19:51:45
Voisko täydellisen auringonpimennyksen laskea tasan nolla-asteiseksi Kuuksi? Jos voi niin niitä olen nähnyt useita
Varmaan 0-asteiseksi Kuuksi, mutta tuskin ehkä kuunsirpiksi. :smiley:
Samaten täysikuu sattuu vain täydellisen kuunpimennyksen aikaan.