Härkämäen observatoriolla on löydetty 19.2.2007 uusi supernova joka sai tunnuksekseen SN2007ae. Tämä on ensimmäinen uusi kohde joka on löydetty Härkämäellä ja siksi myös historiallinen. Käykeepä katsomassa koko uutinen ja kuva Härkämäen uutisista (linkki suoraan alla).
http://www.taurushill.net/index.php?subaction=showfull&id=1173390329&archive=&start_from=&ucat=5&sivu=uutiset (http://www.taurushill.net/index.php?subaction=showfull&id=1173390329&archive=&start_from=&ucat=5&sivu=uutiset)
Tervehdys,
Onnittelut!
Valtakunnan uutisissakin asia on esillä.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/03/510477 (http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/03/510477)
Hei vaan kollegat!
Supernovauutinen pyörii tälläkin hetkellä MTV3:n Huomenta Suomen uutisissa. Ja kuten MTV3 ja STT totesivat, lähde Suomessa on Tähdet ja avaruus -lehden uusin eli tänään ilmestyvä numero.
Uutinen pysyi käytännössä hyvin salassa pari viikkoa, kuten sovimme löytäjien kanssa. Kiitokset ja parhaat onnittelut Veli-Pekka Hentuselle ja Markku Nissiselle Varkauteen!
Nyt on sitten rakkaan ystävämme Suomen postin varassa tuleeko Tähdet ja avaruus useimmille tänään vai vasta maanantaina. Lehtipisteisiin (näin uuden lehden kolmessa eri R-kioskissa Helsingissä) näyttää onneksi ilmestyneen ajoissa. Akateemisen hyllyihin ei ollut vielä tänään ehtinyt.
Parhain terveisin,
Marko
Hiphei! Onneksi olkoon löytäjille! Tämä oli kyllä odotettavissakin ja ainoastaan ajan kysymys, sen verran hyvää työtä Härkämäellä tehdään.
t. Timo-Pekka
Onneksi olkoon!
<virtuaalisamppanjapullonkorkin poksahdus>
On hienoa, että Suomessa voidaan harrastevoimin tehdä tämmöisiä löytöjä! Tällaiset asiat ovat omiaan nostamaan harrastuksen arvoa entisestään.
Onneksi olkoon vaan.. :D yhdyn J-M kommenttiin. :)
Onneksi olkoon löytäjille, hienoa työtä.
Harrastajavoimin tehdyt löydöt ovat aina mieltä lämmittäviä.
Kiitän koko Härkämäen havaintoryhmän puolesta. Tämä jopa ylitti MTV3:n uutiskynnyksen. Ainakin aamun uutislähetyksissä asiaa esiteltiin ainakin kolmeen neljään kertaan.
Lainaus käyttäjältä: Horus - 09.03.2007, 10:01:23
Kiitän koko Härkämäen havaintoryhmän puolesta. Tämä jopa ylitti MTV3:n uutiskynnyksen. Ainakin aamun uutislähetyksissä asiaa esiteltiin ainakin kolmeen neljään kertaan.
Se tuli ulos ihan aamun ekasta Huomenta Suomen uutislähetyksestä asti (kello 6.30). Ja Suomen tietotoimisto kertoi Tähdet ja avaruuden uutisesta todennäköisesti jo kello 6.00 alkaen.
Hienoa MTV3:lla oli esimerkiksi tuo kuva-anti. Käyttivät useita kuvia, kuten Warkauden Kassiopeian Hannu Aartolahden T+a:lle ottamia kuvia Veli-Pekasta ja Markusta Härkämäen tornilla, Mikko Suomisen Stellariumilla vääntämää karttaa, joka näytti supernovan paikan ja hienoa värikuvaa, jonka NOT:in ammattilaiset ottivat Kanarialla, kun Arto Oksanen pyysi heitä kuvaamaan supernovaa, jotta saisimme yhden isoresovärikuvan lehteen.
Veli-Pekan ja Markun löydön tarina on sinällään hauska ja kiinnostava. Veli-Pekka oli sairastunut kuumeeseen havaittuaan supernovan todella kylmänä yönä ja Markku lähti vuorostaan tekemään varmistushavaintoa ja paluumatkalla ajoi "niin lujaa kuin uskalsi" Varkauteen lähettämään sähköpostin Yhdysvaltoihin Harvardiin löydöstä.
Parh. terv.
Marko
Lainaus käyttäjältä: Riqis - 09.03.2007, 11:24:55
Veli-Pekan ja Markun löydön tarina on sinällään hauska ja kiinnostava. Veli-Pekka oli sairastunut kuumeeseen havaittuaan supernovan todella kylmänä yönä ja Markku lähti vuorostaan tekemään varmistushavaintoa ja paluumatkalla ajoi "niin lujaa kuin uskalsi" Varkauteen lähettämään sähköpostin Yhdysvaltoihin Harvardiin löydöstä.
Tästä tuli hauskasti mieleeni elokuva "Deep Impact" jossa Maahan syöksyvän komeetan löytänyt astronomi ajoi vauhdilla observatoriolta viemään uutista eteenpäin. No onneksi nyt sentään ei käynyt samalla tavalla kuin elokuvassa ;)
Loistavaa työtä! Onnittelut Hentuselle ja Nissiselle. 8)
Lainaus käyttäjältä: Horus - 09.03.2007, 12:44:53
Tästä tuli hauskasti mieleeni elokuva "Deep Impact" jossa Maahan syöksyvän komeetan löytänyt astronomi ajoi vauhdilla observatoriolta viemään uutista eteenpäin. No onneksi nyt sentään ei käynyt samalla tavalla kuin elokuvassa ;)
Veitpä sitten sanat suusta... :) Anyway, onnittelut löytäjille!
Todella hieno juttu! Onneksi olkoon huippusuorituksesta! Tuollaiset asiat kannustaa varmasti jatkamaan kovaa työtä.
Mikko
Onnea Härkämäen suuntaan. Jännittävää nähdä, millaisia havaintoja ja löytöjä teette sitten tulevaisuudessakin. :)
Onneksi olkoon minunkin puolestani. On se hyvä, että suomesta tehdään tuollaisia havaintoja. :D
Viralliset onnittelut Ursan puolesta!
Todella loistava suoritus
:o :o :o
Tähdet ja avaruus lehden avaruus.fi sivun otsikko on nyt korjattu :D
Radiossakin tasivat sanoa, että ensimmäinen Suomesta havaittu supernova. Ihmettelin sitä, mutta en jaksanut tarksta asiaa.
Lainaus käyttäjältä: kaizu - 10.03.2007, 20:43:12
Ursan tiedotteen otsikko aiheesta on hieman epätäsmällinen.
Työkaveri totesi, minulle että ei taatusti ole ensimmäinen Suomesta havaittu supernova.
Jopa hänkin oli muisti nähneensä Härkämäellä aiemmin otettuja supernovakuvia (ei ole tähtiharrastaja).
Joo. Tässä tapauksessa varmaan kaikilla oli otsikon teon kanssa ongelmia. Itsekkin kyllä sain miettiä eri teksteissä mitä tein, että miten aloitan. Härkämäen uutissa sen sijaan vielä varmuuden vuoksi totesin, että onhan niintä havaittu, mutta tämä oli ensimmäinen joka havaittiin ekan kerran suomessa ennen muita. Mutta onneksi sentään juttujen yhteydessä tulee kohtuullisen selväksi se, että kyseessä oli eka suomalaisen suomen tähtitaivaalta löytämä supernova.
Lainaatiedotteen otsikko aiheesta on hieman epätäsmällinen.
Kaizu on tässä oikeassa. Se on epätäsmällinen. Mutta se ei ole virheellinen.
LainaaTyökaveri totesi, minulle että ei taatusti ole ensimmäinen Suomesta havaittu supernova.
Jopa hänkin oli muisti nähneensä Härkämäellä aiemmin otettuja supernovakuvia (ei ole tähtiharrastaja).
Tässä puolestaan menee puurot ja vellit sekaisin. Se on ensimmäinen Suomessa havaittu supernova, koska kokonaan uuden havaitseminen on nimenomaisesti yksi
havaita -verbin vaihtoehtoisista merkityksistä. Eli prikulleen kielitoimiston suositusten mukaista kielenkäyttöä. Sensijaan Suomessa on
havainnoitu useita satoja supernovia ennenkin, niin kuin me kaikki tiedämme.
Sanojen "havaita" ja "havainnoida" eri merkitysvaihtoehdot eivät ole kaikille selviä ja siksi voi olla hyvä käyttää muuta. Niin kuin itse Tähdet ja avaruus -lehdessä käytettiin yksiselitteisempää otsikkoa
Ensimmäinen supernovalöytö Suomen taivaalta. Kysymys on paitsi siitä miten täsmällisiä halutaan olla, myös tyylilajin valinnasta.
Yleensä otsikkoa ei pitäisi kritisoida artikkelin sisällöstä täysin irrotettuna. Monesta muustakin artikkelista saadaan outo sisältö jos katsotaan pelkkää otsikkoa. Klassinen esimerkki on New Scientist. Kokeilkaapa lukea NS:n otsikot ilman, että katsotte kuvia, ingressiä tai leipätekstiä. Menee sekaisin jopa tieteenalat saati sitten artikkelien viestit.
Sana "havaita" sisältää useita merkitysvaihtoehtoja, kuten myös "löytää ensimmäistä kertaa". "Tutkimusryhmä havaitsi että..." Sana havainnoida on sen sijaan yksiselitteisempi, mutta kankeampi ja tylsempi. Se ei sisällä yksilöllekään yllättäen havaitsemista eli uuden asian ennalta-arvaamatta huomaamista.
Muutamia vuosia sitten T+a käytti useissa paikoissa väärin sanaa "havaita" (jonka virheen aikoinaan myönsimme), nykyään ne on korjattu muotoon "havainnoida" tai "tehdä havainto" sellaisissa paikoissa, kun nuo muodot ovat suositeltavampia. Sen sijaan esim. sanat "havaintoväline" tai "havaintoarkisto" tai "havaitsija" on oikein kirjoitettu.
Hauskaa sunnuntain jatkoa,
Marko
Tähdet ja avaruus
Eipä ole tullut vielä tänne laitettua näkyville edes koko havaintoa, vaikka kaikki ovat sen varmaan jo nähneet mm. T&A:ssa. No ohessa on kuitenkin vielä kuva kohteesta.
(http://galleria.wkassiopeia.net/albums/supernova/sn2007ae_vph_mn_190207_newfound.jpg)
Lainaus käyttäjältä: Riqis - 09.03.2007, 11:24:55
Ja Suomen tietotoimisto kertoi Tähdet ja avaruuden uutisesta todennäköisesti jo kello 6.00 alkaen.
Klo 5.30:11
Lainaus käyttäjältä: RiqisUutinen pysyi käytännössä hyvin salassa pari viikkoa, kuten sovimme löytäjien kanssa.
Mielellään päästäisimme kantajansa salaisuuden taakasta mahdollisimman pikaisesti ;)
Olemme varta vasten paikalla 24h-periaatteella.
t: Jukka / STT
Lainaus käyttäjältä: jjukka - 12.03.2007, 15:44:30
Klo 5.30:11
Mielellään päästäisimme kantajansa salaisuuden taakasta mahdollisimman pikaisesti ;)
Olemme varta vasten paikalla 24h-periaatteella.
Hauska ;).
Pyydämme saada kiittää. Samalla pahoittelemme aikakauslehtimedian luontaista hitautta. :D (kateeksi käy tuo 24h päivässä ulostulo)
Parh. terv.
Marko
Nostan heille hattua.
T:Aleksi