Viikon verran Tähdet ja Avaruus uutissivu on antanut oheisen virheilmoituksen. Pitääkö koneeni päivittää jotenkin? Käyttöjärjestelmä on XP ja selain Explorer8.
"Stop running this Script?
A Script on this page is causing Internet Exporer to run slowly. If it continues to run, your computer might become unresponsive. YES NO
jk
Tuo on vaan semmoinen virheilmoitus, joka tulee kun sivustolla on huonosti kirjoitettu skripti, jonka selain tunnistaa joutuvan esimerkiksi äärettömään silmukkaan. Chrome oletusarvoisesti automaattisesti estää tuollaisen skriptin ajon eikä häiritse käyttäjää kysymyksellä.
Pitääpi katsoa tarkemmin mikä tuon aiheuttaa. Tuleeko tuo aina kun lataat uutissivun vai kun lataat sen ensimmäisen kerran?
Näkyy tulevan aina kun avaa uutissivun.
Ja kun tarkemmin testasin niin kaikilla muillakin Tähdet ja Avaruus -sivuilla paitsi "keskustelu", sama ilmoitus.
jk
Minulla ei tullut varsinaista virheilmoitusikkunaa mutta sivun alalaitaan tulee huutomerkki keltaisen kolmion sisään ja sen perään teksti "virhe sivulla". Sitten kun painaa "yhteensopivuusnäkymä"-nappulaa, saa koko IE:n jumiin.
Kaizu
Poikkeaa aiheesta, mutta liittyy exploreriin. Yhdessä sekunnissa explorer lataa koneellesi kolme virusta. Asiasta on ollut puhetta muistaakseni mikrobitin sivuilla. Tämän itse huomasin sillä, että aina kun avaan ie:en, virustorjunta havaitsee viruksen ja sit virustorjuntaohjelma on suljettu. Käytän nykyään operaa sekä firefoxia. Tuota uutissivua ei ole varmaan mitenkään 'päivitetty' uutisilla kun siellä lukee, että 8.8. Asti on tauolla. . .
Lainaus käyttäjältä: Meade-mad - 04.08.2011, 11:49:12
Viikon verran Tähdet ja Avaruus uutissivu on antanut oheisen virheilmoituksen. Pitääkö koneeni päivittää jotenkin? Käyttöjärjestelmä on XP ja selain Explorer8.
Internet Explorerin 9-versio ei anna tuota herjaa, mutta IE9 ei mene Vistaa vanhempiin käyttiksiin (http://msdn.microsoft.com/en-us/ie/ff959805#_System_Requirements). Tuon sivun koodaaja voinee korjata scriptinsä, mutta vastuullisen webmasterin yhteystiedot puuttuvat Avaruus.fi sivulta kokonaan, joten tätä virheilmoitusta ei voi lähettää eteenpäin. Jospa joku sisällöntuottaja heräisi tätä (http://www.avaruus.fi/yhteystiedot/toimitus.html) kautta huhuilemalla... hu-huu :wink:
Operalla ja Firefoxilla tuo näyttää pelittävän ilman virheilmoituksia, ja nuohan molemmat sopii vanhempiinkin Winkkuihin (minkä lisäksi Opera taitaa olla noista kahdesta se köykäisempi)...
Hei vaan!
Kiitos virheraportista. Ongelmasta on nyt lähetetty tieto Mediasignaliin, joka toivon mukaan korjaa probleemin pian.
Parhaiten ja nopeimmin nettisivuja koskevat viestit menevät perille tällä nettilomakkeella, jonka viestejä siis näin T+a:n toimituksen kesäloma-aikanakin luetaan joko päivittäin tai lähes päivittäin:
http://www.avaruus.fi/yhteystiedot/ota-yhteytta/yleinen-palaute.html
Ja toinen vaihtoehto on tosiaan lähettää sähköpostia toimitukselle.
Parh. terv.
Marko
Moi! Mistähän mahtaa johtua kun puhelimeni selain (opera mini) on valittanut jo varmaan viikon verran keskustelualueella että: Vieras, sinulta on estetty keskustelualueen käyttö. Foreign addresses Not Allowed! Tämä siis vain puhelimen selaimella, ei tule tietokoneen millään selaimella??
Puhelinoperaattorisi IP-osoitteet saattavat osoittaa joihinkin lennokkaan kuuloisiin domaineihin joiden pääte on jotain muuta kuin .fi. Voit tarkistaa menemällä luurilla osoitteeseen http://www.whatsmyip.info/ ja katsomalla mitä tuon numerosarjan alla lukee.
Lainaus käyttäjältä: Lauri Kangas - 09.08.2011, 13:19:04
Puhelinoperaattorisi IP-osoitteet saattavat osoittaa joihinkin lennokkaan kuuloisiin domaineihin joiden pääte on jotain muuta kuin .fi. Voit tarkistaa menemällä luurilla osoitteeseen http://www.whatsmyip.info/ ja katsomalla mitä tuon numerosarjan alla lukee.
Kävin katsomassa ja se päättyi .fi :huh: Muuten, kokeilin muillakin puhelimen selaimilla ja niillä pääsee käyttämään tätä foorumia. Outoa ettei Opera minillä toimi, kun on se ennen toiminut. Ei toimi vaikka käyttää WIFIä, samaa yhteyttä mitä tietokonekin.
Mulla oli kiinanreissun jälkeen sama ongelma, MarkoM taisi silloin neuvoa että kun tyhjentää kaikki keksit (cookies) niin ongelma korjaantuu? Puhelimesta varmaan löytyy jonkunlainen välimuistin tyhjennys.
Ei toiminut vaikka tyhjensi välimuistit. No poistin selaimen ja asensin uudelleen niin nyt toimii!! :smiley:
Tässä säikeessä ylinnä esitellyn (eli alkuperäisen ongelman) pitäisi nyt olla ratkaistu.