Terve!
Otin sattumalta kuvan kohteesta, jonka epäilisin olevan satelliitti (välähdys keskellä kuvan ylempää puoliskoa):
(http://farm6.static.flickr.com/5265/5654289533_5d4745f24b.jpg) (http://www.flickr.com/photos/villeni/5654289533/)
Ghost (http://www.flickr.com/photos/villeni/5654289533/) by Ville Nikula (http://www.flickr.com/people/villeni/), on Flickr
Isommasta versiosta (http://www.flickr.com/photos/villeni/5654289533/sizes/l) kohteen näkee paremmin. Mielenkiinnosta kysyn, osaisiko joku tunnistaa mikä se on? Avuksi tarjoan seuraavat speksit:
Aika: 25.4. klo 01:06 Suomen aikaa
Paikka: N 63° 35.285', E 23° 36.563'
Suunta: Pohjoinen
Kuvakulma: pystysuunnassa 90 astetta
Kuvassa näkyvät mm. Kassiopeia (puun latvassa) ja Pohjantähti (välähdyksestä yläviistoon vasemmalle). Oma tutkimukseni Stellarium-ohjelmalla ei johtanut varmaan tulokseen, sillä lähin kandidaatti Cosmos 1953 kulki sen mukaan n. puoli tuntia liian aikaisin. Vai onko tämä jotain muuta kuin satelliitti?
Sateliitilta näyttää. Mahdollisesti jokin pois käytöstä oleva sateliitti tai esim. kantoraketti? Cosmos 1953:a olin juuri nimenomaan eilen illalla itse kuvaamassa, eikä osunutkaan kuvaani, vaikka aika ja paikka oli oikea.. Ei sen pitäisi kuitenkaan myöhässä tai etu ajassa olla.
Tässä myös hyvä sivu sateliittien katsasteluun, näyttää kattavasti sateliitit:
http://www.n2yo.com/satellite/?s=22779
Lähinnä olis Kosmos 312 rkt (1969-003B), mutta se kulkee 90 astetta välähdyksen viirun
vastaisesti eli hieman väärään suuntaan. Mikään muu kohde ei sovi kuvioihin annettuna
kellonaikana.
Kiitos. Tarkistin kameran kellon ja se on n. 2min edellä. Ja jos oletetaan, että kamera tallentaa ajan tiedostoon sulkimen takareunalla, niin tuo 128 sekunnin valotus on alkanut ehkä 01:02 ja päättynyt 01:04. Tai sitten tuosta tulee vähentää myös kameran tekemä 2 minuutin musta freimi kohinan poistamiseksi, jolloin ajat olisi 01:00 ja 01:02. Jokatapauksessa tuon suuremmista virheistä ei ole kyse.
Alkuperäisessä kuvassa näkyy välähdyksen jatkeina molempiin suuntiin pitkä ohut viiva, kuvan yläreunasta Kassiopeian nurkille. Eli nopeus on sen verran 128 sekunnissa.
Hei!
Muutamaa minuuttia aiemmin juuri oikealta kohdin on Heavensatin mukaan vilahtanut amatöörisatelliitti KKS-1 (http://www.amsat.org/amsat-new/satellites/satInfo.php?satID=120), nopeuskin sopisi. Kirkkaudesta en osaa mennä sanomaan.
Tässä vielä kuvankaappaus Heavensatista kuvitukseksi: http://dl.dropbox.com/u/17224129/kks-1.jpg
Hei, mahtavaa! Rata näyttää kyllä hyvin samanlaiselta ja ehkä "muutamaa minuuttia aiemmin" olisi laitettavissa virhemarginaalien piikkiin. Toisaalta hämmästyttää, jos 15cm sivultaan oleva kuutio näkyisi noin hyvin.
Voiko olla? Millä kirkkaudella näkyy (ja nyt oletuksia) 1 AU:n etäisyydellä auringosta olevan 15x15cm peilin täydellisesti heijastama auringonvalo 660km:n päähän? Vastaako tulos sitä, miltä tuo kuva näyttää (olettaen, että absoluuttinen kirkkaus on esim. tähtiin vertaamalla mahdollista arvioida)?
Lainataan tätä lankaa otsikon mukaiseen tehtävään. Kennolle jäi tuommoinen turkoosi kummajainen; M31 5min valotus valmistui 8.9.2012 23:47
Kuva on suoraan kamerasta jpeg. 450Dmod
Päällimäisenä tulisi mieleen täsmällisen oikeassa kulmassa tullut kosminensäde, joka on viilettänyt kennonpintaapitkin. On senverta suora viiru.
Jos on kosmisensäteen aiheuttama, niin tuollainen jälki tulee äärimmäisen harvoin. Omaan tulipallokameraan on osunut kerran 7 vuodenaikana kennon pinnansuuntainen pitkä kosmsensäteen jättämä jälki se tosin ei mennyt koko kuva-alan poikki - vain noin puolet, ja kyseisen kameran kennolla on kokoa vain 6,5mm.
Vai olisko joku leikkinyt vihreällä laserilla ?
Jos kyseessä olisi laser niin se on ollut telineessä kiinni ja vain sekunnin murto-osan päällä, muutenhan viiva olisi levinnyt? Tunnustaako joku Sipoolainen?
Lainaus käyttäjältä: jaffons - 09.09.2012, 14:43:33
Lainataan tätä lankaa otsikon mukaiseen tehtävään. Kennolle jäi tuommoinen turkoosi kummajainen; M31 5min valotus valmistui 8.9.2012 23:47
Anna vielä havaintopaikka, niin voin vilkaista josko löytyisi satelliittiehdokasta.
Lainaa
Kuva on suoraan kamerasta jpeg. 450Dmod
Kai raakakuvatkin on olemassa pinoamista varten?-)
Panu
Koko muu kuva on niin punainen, että äkkiseltään arvioiden ainoa noin kirkkaan vihreän viirun jättävä lentävä esine voisi olla lentsikan oikeanpuoleinen purjehdusvalo.
Havaintopaikka on Kerava. Ja lentsikoita lentelee Erittäin paljon suoraan yli, mutta en muista nähneeni ennen tuommoista valoa kuvissa lentsikan pilaamissa kuvissa, siksi en osannut epäillä niitä.. Jep Kankaalle papukaijamerkki.
Ja raakakuvat on tottakai, jpegit tulee samassa.
Laurin tulkinta on mitä ilmeisimmin oikea. Sopivia satelliitteja ei näkynyt menevän M31:n ylitse tuon viisiminuuttisen aikana.
Panu