Avaruus.fi - keskustelualue

Foorumi ja erikoisaiheet => Tähdet ja avaruus -lehti => Aiheen aloitti: Jorma Koski - 20.04.2011, 14:11:48

Otsikko: Tähdet ja avaruus no 3/2011
Kirjoitti: Jorma Koski - 20.04.2011, 14:11:48
Vuoden kolmatta numeroa availlessa arvelin ensin harrastajien kuvien vähentyneen aiemmasta, mutta niitäpä oli lukijan taivaankaaren lisäsi löydetävissä ympäri lehteä; jopa kolmisivuinen alkuaukeama oli harrastajan koostama :)

Hirvittääkö hiukkaakaan, Juri Gagarin?, Auringon naapurit ja Jättiläinen tulossa olivat mieleisimmät jutut varsinkin niihin koottujen kattavien tietojen johdosta.
Otsikko: Vs: Tähdet ja avaruus no 3/2011
Kirjoitti: chilimieli - 20.04.2011, 20:07:06
Totta. Myös marsin valloitus tuntuu olevan tällä hetkellä polttava puheenaihe ja sen mukaan ottaminen oli aika hyvä veto. Innolla odottelen jo seuraavaa numeroa, tuo tuli luettua heti yhdeltä istumalta.

Edt. Onhan aiheesta siis ollut juttua aikaisemminkin, mutta aiheessa oli taas uutta ja mielenkiintoista, artikkelissa, joka käsitteli Sini Merikallion haastattelua. Myös lukijoita näyttää kiehtovan tällä hetkellä mars matkat, samoin täällä.

Hyvä kokonaisuus taas kerran 4 1/2 tai 5-.