Avaruus.fi - keskustelualue

Muut havaintolaitteet => Rakentelunurkka (ATM) => Aiheen aloitti: Toni - 13.02.2011, 18:08:38

Otsikko: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: Toni - 13.02.2011, 18:08:38
Tietääkö joku, mistä voisi löytää pienen koveran peilin? Hätätapauksessa tasopeilikin käy, mutta sen täytyy olla pyöreä. Vähän isompikin kelpaa. Optisella laadulla ei ole juuri merkitystä, joten mitään kaukoputkipeiliä en ole hakemassa.

Tämä peili tulisi vähän tavallisesta poikkeavaan laiterakentelutarkoitukseen. Olen kunnostanut yli 80 vuotta vanhaa Maa-Aurinko -mallia, josta puuttuu vielä valoa heijastava osa. Muuten se alkaa olla kunnossa.

Olen katsellut kuvia vastaavanlaisista malleista, ja tiedän miltä tämän pitäisi näyttää. Siis tuon lampun pitäisi valaista peiliä, joka edelleen heijastaa valon Maahan. Tämän mallin löytäminen Tikkurilan kierrätyskeskuksesta oli kyllä uskomatonta, koska näitä ei todellakaan ihan joka päivä tule vastaan.

(https://lh6.googleusercontent.com/_XLI8rRBAm9Q/TVgA95tK4iI/AAAAAAAABUI/r1aMce98Arc/s640/Maa-Aurinko-malli.jpg)
Otsikko: Vs: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: Timi - 13.02.2011, 18:12:15
Lasiliikkeestä voisi löytyä ainakin tasopeilejä.
Teknofokus koverat peilit?
Otsikko: Vs: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: Iiro Sairanen - 13.02.2011, 19:40:45
Ihan minkä vaan marketin meikkiosastolta löytyy pyöreitä ja koveria peilejä.
Otsikko: Vs: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: Timi - 13.02.2011, 19:50:26
Lainaus käyttäjältä: Iiro Sairanen - 13.02.2011, 19:40:45
Ihan minkä vaan marketin meikkiosastolta löytyy pyöreitä ja koveria peilejä.

Tarkkaan ottaen, kyllä...   :azn:
Eikä tarvii mennä merta edemmäs kalaan, tuskin tuo käyttö vaatinee huippuominaisuuksia lasilta.
Otsikko: Vs: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: hm - 13.02.2011, 20:56:48
Teknofokuksen laatikosta löytyy vanhoja projektorin peilejä hieman yli 6 cm:n halkaisijaan. Isomman saa aluminoimalla kemistien haihdutusmaljan. Jos moisen jonkun sopivan homman siivellä tekee, niin hintakin jää kohtuulliseksi. Kosmetiikkapeilit taitavat olla polttoväliltään liian pitkiä.

Hannu Määttänen
Otsikko: Vs: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: Toni - 13.02.2011, 21:10:21
Etäisyys peilinpidikkeestä tuohon maapallon keskipisteeseen on 0.5 m, joten siitä voi arvioida sopivaa polttoväliä.
Otsikko: Vs: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: hm - 13.02.2011, 22:19:17
Peilin kaarevuussäde ja etäisyys hehkulangasta määräävät valaisugeometrian, joten lähde siltä pohjalta hakemaan esteettisesti soveliaita ja rakenteeseen sopivia arvoja.

Hannu Määttänen
Otsikko: Vs: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: Toni - 14.02.2011, 16:14:06
Ei haittaa, vaikka valoa heijastuisi vähän maapallon ulkopuolellekin, tärkeää on että toinen puoli on valoisa ja toinen suunnilleen pimeä. Itseasiassa kupera peilikin kelpaa, sen vain pitäisi olla kooltaan selvästi pienempi kuin kovera peili, jotta toimisi tässä rakennelmassa.
Otsikko: Vs: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: Toni - 02.07.2011, 20:30:52
Rakennelma on nyt valmis ja komeilee uuden asuntoni lipaston päällä. Kestihän siinä jonkun aikaa, mutta on tässä kiireitä pukannut...
Otsikko: Vs: Peilejä kokoluokassa 10 cm?
Kirjoitti: PETK - 02.07.2011, 21:09:52
OfTopic!

Lainaus käyttäjältä: Toni - 13.02.2011, 18:08:38
Tämän mallin löytäminen Tikkurilan kierrätyskeskuksesta oli kyllä uskomatonta, koska näitä ei todellakaan ihan joka päivä tule vastaan.

Aika uskomatonta jos on pelkkää sattumaa, sillä viime kesänä olin Ylikiimingissä vanhan koulun irtaimiston huutokaupassa, ja siellä oli juuri tuollainen kaupan. Itsekkin yritin huutaa, mutta meni yli budjetin. Todella komea ja hieno löytö. Saako udella paljonko maksoit?

Pekka
Ps. Itse olin ko. huutokaupassa etsiskelemässä kivikokoelmia.