Avaruus.fi - keskustelualue

Kaukoputket => Yleistä kaukoputkista => Aiheen aloitti: MJoker - 20.04.2026, 21:04:35

Otsikko: Isojen putkien kuljettaminen lentokoneessa
Kirjoitti: MJoker - 20.04.2026, 21:04:35
Menin ja varasin itselleni majoituksen syksylle La Palmalle parin viikon tähtikuvausretkelle. Kalustoon kuuluu pienempi peiliputki, jonka kuljettaminen ei aiheuta harmaita hiuksia. Pääputki on kompakti 10-tuumainen peiliputki, jonka kuljettaminen ei ole ihan yhtä simppeliä.

Ajattelin purkaa putkesta pois peilit ja kuljettaa ne käsimatkatavaroissa alkuperäisiin laatikoihinsa ja pehmusteisiinsa pakattuna. Ongelmaksi on kuitenkin osoittautumassa putken vaatimat noin 110 x 45 x 45 cm kuljetuslaatikon sisämitat ja sopivan kuljetuslaatikon löytäminen. Mitoiltaan sopivia löytyy pyörillä varustettuna helpostikin, mutta kokonaispaino putken kanssa saisi olla maksimissaan 10-15kg, ja se tuottaa haasteita.

Pelicasella on 1780T-malli, mutta hintaa about 100eur, joten ei menee budjetin ulkopuolelle. Alpensilla (https://www.alpensi.fi/tuotteet/teleskooppilaukku/) näyttää olevan kans jotain spesiaalilaukkuja, mutta hintakin lienee sen mukainen. Roadingerin boksi (https://discoland.fi/en/roadinger-universal-transport-case-100x40cm-kuljetuslaatikko-yleiskayttoon) on ehkä paras tähän asti vastaantullut, mutta olen kallistumassa oman laatikon rakentamiseen.

Arvelin kuitenkin kysäistä, josko täällä olisi näkemystä, kokemuksia tai jopa sopivaa boksia myytäväksi/vuokrattavaksi kohtuullisella hinnalla?